İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:08 Akşam20:23 Yatsı21:57 İmsak04:15 Güneş05:57 İşrak06:37 Öğle13:15
Hava - Açık 31°C Nem %62
Türkçe
26 Zilhicce 1442 5 Ağustos 2021 Perşembe
Giriş Yap

İsviçre ihracatı güvene tercih etti

10.01.2013    |
Finansal güvenliğin kalesi olan İsviçre, ihracat odaklı ekonomisini koruma uğruna yüksek riskli stratejiler içine girdi Onlarca yıldır finansal güvenliğin kalesi olarak görülen İsviçre, ihracat odaklı ekonomisini koruma uğruna, güvenilirliğini feda etti. 
Yüksek riskli stratejiler benimseyen İsviçre, ülkenin yurtdışında satılan ürünlerinin fiyatını ucuzlatmak için merkez bankasını alana sürdü. 
İsviçre Merkez Bankası, frankın euro karşısındaki tırmanışını önlemek için gerektikçe frank basıp, satıyor. Bankanın İsviçre‘nin toplam ulusal üretimine ulaşan hamleleleri, konservatif ülkeyi, küresel ekonominin en çok riske giren ekonomisi hâline getirdi. 
Sorunun kaynağında ise İsviçre’nin “güvenilirlik” algısı yatıyor. İsviçre frankına ve ekonomisine duyulan geniş güven, yatırımcıları riskli Avrupalı komşularından franka kaçırıyor. Güvenli varlık taleplerindeki artış frankı pahalılaştırırken, İsviçre’nin ihracatının da fiyatını yükseltiyor. 
İsviçre Merkez Bankası son 3 yılda frank basarak euro ve diğer ülke paraları alması, ülkenin elindeli döviz varlıkları portföyünü 2010'un başındaki seviyelerin 4 katına çıkardı. 
Dünya genelindeki gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının hepsi ekonomilerini desteklemek için tahvil alımları yapıyor. Tüm merkez bankalarının para kaybetme riski bulunurken, İsviçre’nin diğer ülke varlıkları alımlarının 500 milyar frank ile ülkenin GSYH’sine yakın seyretmesi, risklerin İsviçre için daha da yüskek olduğuna işaret ediyor. 
Fed’in tahvil ve mortgage alımları ülkenin toplam üretiminin yüzde 20'sine, Avrupa Merkez Bankası’nınkiler ise GSYH’nin yüzde 30'una karşılık geliyor.
Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Canlı Yayın
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin