İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:30
Hava - Parçalı Bulutlu 27°C Nem %45
Türkçe
14 Şevval 1441 6 Haziran 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

Yoksulluk kimin umrunda?

Yoksulluk kimin umrunda?

25.01.2013
İşsizlik, ekonomide sadece efektif talebi aşağıya çekmiyor, aynı zamanda yoksulluğu da artırıyor. Son günlerde krizin neden olduğu yoksulluğun yarattığı sosyal yıkıma ilişkin arka arkaya araştırma sonuçları açıklandı.  
Denizaşırı Kalkınma Enstitüsü (The Overseas Development Institute,ODI) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (United Nations International Children's Emergency Fund,UNICEF) ortaklaşa hazırladıkları rapora göre   kriz döneminde ekonomileri küçülen ülkelerde bebek ölümleri artarken, daha fazla sayıda   kız çocuk (daha çok da kız çocukları) açlık içerisine düşüyor.  
Rapora göre, ekonominin küçüldüğü dönemlerde kız bebeklerin ölüm oranı erkek bebeklerden beş kat daha fazla. Yine rapora göre, 59 ülkede ekonominin yüzde bir oranında küçülmesiyle kız bebeklerinin ölüm oranının binde 7,4 erkek bebeklerinin ölüm oranının ise binde 1,5 arttığı görülmekte. Kriz açlığa düşen çocukların sayısını artırdığı gibi  okuldan alınan kız çocukların sayısını da hızla yükseltti ve ilkokulu bitirme oranı yüzde 29'lara geriledi.  Rapora göre krizin bir başka etkisi de gelin çocuk sayısının artması.
Sorunun büyüklüğü öyle bir noktaya geldi ki, Yunanistan'da işsiz kalanlar çocuklarını terk etmeye başladı. Bu durumun yaratacağı sosyal kıyımın sonuçları şimdi net değil, belli bir süre sonra ortaya çıkacak. Çin hükümeti ise günde 55 centin altında yaşayan 27 milyon kişinin açlık sınırında olduğunu açıkladı. Çin Hükümeti buradan hareketle günde bir doların altında yaşayanları yoksul sınıfına sokmaya karar verdi. Bu durumda yoksul sayısının 100 milyon kişiye ulaşacağı tahmin ediliyor. ABD'de ise kriz sonrası yoksul sayısı 46 milyona ulaştı.
Yoksullukla  hükümetler iki şekilde mücadele ediyor. İlk mücadele türü pasif mücadele. Bu bize oldukça tanıdık bir yol. Bu yöntemde yiyecek, giyecek yardımı yapılarak  yoksulların hayata tutunmaları sağlanmaya çalışılıyor. Bu yöntemle yoksulluğu ortadan kaldırmak bugüne kadar mümkün olmadı, tam aksine yoksulluk arttı. İkinci yöntemde yoksullar, işsizlikten kurtarılarak, sürekli gelire kavuşmaları sağlanıyor.  Böylece yoksul kalmalarının önüne geçiliyor.
Birinci yöntem hükümetlerin ilk tercihi oluyor. Çünkü kolay. Üstelik   kısa dönemde politik tercihleri yönlendirmede hükümetlere avantaj sağlıyor. Ancak bu yöntem sorunu çözmediği gibi, çalışma isteğini yok ettiği için yoksulluğun kalıcı olmasına da neden oluyor. İkinci yöntemde kısa dönemde maliyetler yüksek, ancak yoksulluk sorununu çözmede sonuç alıcı oluyor.
Krizle mücadele eden ülkelerde hükümetler istikrar programını uygularken, ne yazık ki yoksulları unuttular. Hatta yoksul olmayanların yoksulluğa düşmelerine  neden oldular. Yoksulluk artarken, hiçbir ekonomide istikrarlı talebe ulaşmak mümkün değil. Tam aksine ekonomide risklerin birikmesine neden olunuyor. Bunu bilerek istikrar programları uygulansa ekonomilerin yeniden krize girmelerinin önüne geçilmiş olur. Yoksulluk aslında sadece yoksulların sorunu değil. Aynı zamanda varsılların da sorunu. 

Ömer Faruk Çolak / Dünya 

Diğer Haberler

Teknoloji rüzgar yatırımlarını artırıyor

Türkiye'nin rüzgar enerjisi kapasitesinin 100 bin megavatın üzerinde olduğu belirtildi.
20.05.2020

800'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi

COVID-19 salgınının ekonomi üstündeki olumsuz etkilerini azaltmak ve yerli sanayii ithalat baskısına karşı korumak amacıyla yüzlerce ürüne ilave gümrük vergisi getirildiği belirtildi.
20.05.2020

Fuarlar sanal ortama taşınıyor

COVID19 ile birlikte iptal olan fuarlar, sanal olarak yeniden düzenlenmeye başlıyor.
18.05.2020

Gıda paketinde doğal ve taze yazılamayacak

Paketli gıdaların etiketlerinde ‘yüzde 100 doğal’, ‘gerçek doğal’, ‘hakiki doğal’ gibi yanıltıcı ifadeler yazılamayacak.
13.05.2020
Tasavvuf Sohbetleri
Sırada >>
×
Sıradaki

Başmakaleler

Tasavvuf Sohbetleri
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin