İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:42 Güneş05:37 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:43 Yatsı22:29
Hava - Az Bulutlu 21°C Nem %78
Türkçe
22 Zilka'de 1441 13 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Türkiye'de her yıl 175 bin kişiye kanser teşhisi konuyor

05.02.2013    A+ | A-
Bursa İl Halk Sağlığı Müdürü Resul Özbek, Türkiye’de her yıl yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu söyledi.
Resul Özbek, Dünya Kanser Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, kanserin dünyada ve Türkiye'de sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı sorunu olduğuna dikkat çekti. Erken teşhisin her hastalıkta olduğu gibi kanserde de en önemli ayrıntı olduğunu ifade eden Özbek, Türkiye'de yılda yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konulduğu hatırlattı.
Özbek, şu bilgileri verdi: "Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Kayıt Merkezi, 2000 yılından beri aktif sistemle kanser kayıtçılığını sürdürmektedir. Bursa ikametli olguların yanı sıra çevre illerden gelen vakaların da kayıtları bulunmaktadır. Bursa ili veri tabanının dörtte biri il dışı verilerden oluşmaktadır. Veri tabanında ilk iki sırayı sırasıyla erkeklerde, akciğer kanserleri ile prostat kanserleri, kadınlarda ise meme kanseri ve kolerektal kanserleri almaktadır."
Kanserin koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinin hedeflerine ulaşması ile dünyada en korkulan hastalık olmaktan çıkacağını belirten Özbek, "İlimizde de ‘Kanser Önlenebilir' sloganı ile etkinlikler yapılmaktadır. Amacımız kanserden korunma ve hayat boyu kanser riskini azaltmaya yönelik plan ve projelerle kanserle savaşı desteklemektir." diye konuştu.

Milli Gazete 

Diğer Haberler

Mantar Zehirlenmelerine Dikkat Olabilir

Uzmanı uyardı: Vaka sayıları arttı, kesinlikle tüketmeyin
10.07.2020

Obezitenin Sebepleri ve Çözüm Önerileri

"Paketli ürünleri hayatımızdan çıkaralım"
10.07.2020

Bilimsel olarak kanıtlandı: Hayvanlar depremi önceden seziyor

Deprem bölgesinde aylarca izlenen 6 inek, 5 koyun ve 2 köpeğin davranışlarında bariz değişiklikler saptandı.
10.07.2020

B12 vitamini nedir, hangi besinlerde bulunur? B12 eksikliği nasıl anlaşılır?

B12 vitamini suda çözünebilen ve vücutta az da olsa depolanabilen bir vitamin çeşididir.
09.07.2020
Dua Vakti
Sırada >>
×
Sıradaki

Kur’an-ı Kerim Meali - Cüz - Dipnotlu

Dua Vakti
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin