İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:28 Güneş05:26 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:40 Yatsı22:29
Hava - Parçalı Bulutlu 28°C Nem %41
Türkçe
13 Şevval 1441 5 Haziran 2020 Cuma Saat: -
Menü

Stratejik kurumlarda siber saldırı alarmı

Stratejik kurumlarda siber saldırı alarmı

02.03.2013
Artan siber saldırılarına karşı devletin zirvesi alarma geçti.
Oluşturduğu uzman bir ekiple çalışmalara başlayan TÜBİTAK, Türkiye’nin en stratejik kurumlarının envanterini çıkardı. 
Aralarında Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, havalimanları, demiryolları, elektrik santralleri gibi stratejik yapıların bulunduğu yerler siber saldırılara karşı özel önlemlerle korunacak. Konuyla ilgili bilgi veren üst düzey bir yetkili, “Bu tür stratejik kurumlar siber saldırılarla kullanılamaz hale getirilebilir. Bu da ülke güvenliğine büyük darbe vurur. Bu yüzden devletin zirvesi acil bir eylem planı hazırlanmasını kararlaştırdı.” ifadelerini kullandı. Öte yandan siber saldırılarına karşı ülkeler askeri tedbirlerini de artırıyor. ABD ve Çin gibi ülkeler siber ordular oluştururken, Türkiye’de de Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde Siber Savunma Merkez Başkanlığı kuruldu.
Emniyet Genel Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan bir rapora göre, geçtiğimiz yıl kamu kurumlarına 177 önemli siber saldırı yapıldı. Bazı kurumların bu saldırılardan haberi dahi olmadı. Stratejik devlet kurumlarının siber güvenliğini sağlayacak olan TÜBİTAK, geçtiğimiz aralık ayında düzenlenen NATO Siber Güvenlik Tatbikatı’na katıldı. Tatbikatın ana senaryo konusu, NATO ve üye ülkelerin kritik altyapılarına yapılan siber saldırılar oldu. Belçika’nın Mons şehrindeki NATO Karargâhı ile üye ülkelerin başkentlerinde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen tatbikat, ilk kez NATO’nun 2012 Kriz Yönetim Tatbikatı kapsamına alındı.
Diğer Haberler

Milli uydu İmece'nin testleri başlıyor

Türkiye'nin ilk yerli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu İmece'nin gelecek yıl uzaya fırlatılması planlanıyor.
04.06.2020

Fatih Sondaj Gemisi Trabzon’da arama yapacak

Karadeniz'de petrol arayacak olan ve 29 Mayıs günü İstanbul'dan hareket eden Fatih Sondaj Gemisi Trabzon'a ulaştı.
02.06.2020

Özel okullarda telafi için takvim belli oldu

Özel okulların 19 Haziran'a kadar uzaktan eğitime devam edeceği, 15 Ağustos'tan sonra 3 haftadan az olmamak kaydıyla yüz yüze telafi eğitimi yapacağı duyuruldu.
02.06.2020

LGS'de mesafe ve maske kuralı

20 Haziran'da yapılacak Liselere Geçiş Sınavı'nın (LGS) nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin bilgiler paylaşıldı.
01.06.2020
Hadisler Deryası
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadislerle Günün Duası

Hadisler Deryası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin