İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:46 Güneş05:39 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:41 Yatsı22:26
Hava - Açık 19°C Nem %72
Türkçe
25 Zilka'de 1441 16 Temmuz 2020 Perşembe Saat: -
Menü

Türkiye güneş enerjisi potansiyeli bakımından dünyada 3’üncü sırada

19.04.2013    A+ | A-
Türkiye'nin elektrik üretim şirketlerinden birinin Genel Müdürü Serdar Tabakoğlu, Türkiye’nin 12 milyon metrekarelik güneş enerjisi potansiyeliyle dünyada 3’üncü sırada yer aldığını söyledi. Ülkede 4 bin 600 kilometre karelik verimsiz arazinin güneşten elektrik  üretimi yatırımı için son derece elverişli olduğunu belirten Tabakoğlu, 56 GW kurulu güçteki doğal gaz santraline eşdeğer 380 bin GW/h yıl elektrik enerjisi üretilebileceğini kaydetti. 
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ), IEEE Çukurova Öğrenci Kolu’nun ‘Enerji Günleri’ dolayısıyla Mühendislik Mimarlık Fakültesi Salonu’nda düzenlediği etkinlikte ‘Fotovoltaik (pv) (Işığın elektriğe dönüşümü) sistemleri ve Türkiye’deki uygulamaları’ konulu sunum yapan Serdar Tabakoğlu, Türkiye’de elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 83’nün termik santrallerden karşılandığını hatırlattı. Bunun yüzde 17’sinin kömür, geri kalanının doğalgaz santrallerinden elde edildiğini vurgulayan Tabakoğlu, “Bu nedenle şu anki kurulu gücün 1.5  katı bir güçle güneş enerjisi üretmek mümkün.” dedi. 
Financial Times’ın 26 Şubat 2006 tarihli raporunda verilen solar haritasına göre Akdeniz, İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde güneş enerjisinden metre kareye 200 W/h arasında elektrik enerjisi üretmenin mümkün olduğuna işaret eden Tabakoğlu, 
“Dünya enerji gereksinimini temiz ve sürdürülebilir bir biçimde sağlayabilir. On yıllar boyunca çok düşük işletim maliyetleri ile yeni bir sektör ve iş imkânları hazırlanabilir. Güneş enerjisini, ülkemizin somut zenginliği olarak kabul etmek mümkün. Ülkemizin güneş  enerjisi potansiyeli 2008 yılı toplam elektrik enerjisi tüketiminin iki katıdır.”diye konuştu.
Avrupa Birliği Enerji Konseyi’nin 2020’de yüzde 20 oranında yenilenebilir enerji kaynağı kullanımı, yüzde 20 oranında enerji verimliliğini hedeflediğini dile getiren Tabakoğlu, güneş enerjisinden elektrik üretiminin çevreci bir sistem özelliği taşıdığına dikkat çekti. Serdar Tabakoğlu, şöyle devam etti: “Güneş pili panellerinin yüzeylerine çarpan, güneş ışınları alınıp kullanılabilir enerjiye çevrilir. Öncelikli olarak tercih edilen direkt elektrik enerjisinin üretilmesidir. Gün boyunca bu enerji, aydınlatma, veya bulunduğu bölgenin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılanmasında kullanılır, artan enerji ise şebekeye verilir. Panellerin üretimi sırasında küçük bir çevre kirliliği söz konusu olabilir. Ancak panellerin üretimi de kullanılacağı bölgede yapılırsa bu kirlilik daha da düşük olacaktır. Güneş enerjisinden üretilen elektriğin üretildiği bölgedeki dağıtım sisteminde tüketilmesi durumunda iletim kayıpları söz konusu  olmayacaktır.”
Türkiye’de yetkisel düzenlemeler tamamlandığı takdirde, teknik olarak çatıların güneş enerjisine hazır olduğunu ve pv sektörünün doğru yerden başlaması için buna acil ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Serdar Tabakoğlu, “Lisanslı olarak pv’den, enerji üretim süreci için aşarı başvurulara ve spekülasyonlara karşı değerli tarım, orman vb. sahalarının işgaline engel olabilmek için bir dizi önemli düzenleme gerekmektedir. Aksi durum kamuoyu ve çevre örgütleri tarafından tepkilere sebep olacaktır. Lisans başvuru ve kriterleri belli olmadan kabul edilmemeli. Simsar ve gerçek yatırımcı birbirinden ayrılmalıdır. Ülkede gerçekleştirilen doğalgaz yatırımları pv sektörünü kendileri için rakip görmemelidir. Sektör kendini en kötü senaryoya hazır tutabilmelidir. Bu durum teşvikin caziplik durumudur. Bu noktada hedef şebeke tarifesini yakalamaktır.” şeklinde konuştu.

BUGÜN 

Diğer Haberler

Suudi Arabistan'da Hac hazırlıkları

Suudi Arabistan, salgın nedeniyle bu yıl sadece ülke içinde yaşayan ve farklı milletlerden oluşan sınırlı sayıda Müslüman ile gerçekleşecek olan hac ibadetinin özel sağlık uygulamalarını açıkladı.
07.07.2020

Cuma Sohbeti 'Paslanmış Kalpler Nasıl Temizlenir'

Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi'nin, "Kalbin Paslanması, Ölümü Düşünmek, Kuran-ı Kerim Okumak" konularındaki Cuma Sohbetinin metnini istifadenize sunuyoruz.
03.07.2020

8. Ufka Yolculuk sınav sonuçları açıklandı

Server Yaşam Vakfı tarafından düzenlenen Ufka Yolculuk 8. Bilgi ve Kültür Yarışması bu yıl online olarak gerçekleştirildi.21 Haziran'da yapılan sınavın sonuçları belli oldu.
01.07.2020

Cuma Sohbeti "Hac, Zilhicce ve İlim"

Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi'nin, "Hac, Zilhicce Ayının İlk 10 Günü, Kültürümüze Sahip Çıkmak ve İlim" konularındaki Cuma Sohbetinin metnini istifadenize sunuyoruz.
26.06.2020
Kur’an-ı Kerim Meali - Cüz - Dipnotlu
Sırada >>
×
Sıradaki

Ummandan İnciler

Kur’an-ı Kerim Meali - Cüz - Dipnotlu
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin