İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:31
Hava - Parçalı Bulutlu 19°C Nem %77
Türkçe
15 Şevval 1441 7 Haziran 2020 Pazar Saat: -
Menü

Sosyal medya bağımlılık yapıyor

Sosyal medya bağımlılık yapıyor

30.04.2013
Psikolog Nagihan Akarsu, insan yaşamını rahatlatan internetin belli bir zaman sonra bağımlılık yaptığını söyledi. 
Akarsu yaptığı açıklamada, “Kısa sürede onlarca markadan yapılan alışverişler, acıktığımız anda tek bir tuşla kapıya gelen yemekler, hiçbir yere gitmeden ödenen faturalar, canımız acıdığı anda paylaşılan duygular, kızdığımızda tepkimize ortak olan arkadaşlar… Tüm bunları kısa zamanda ve kolay bir şekilde yapıyor olmasının insanları bir süre sonra bağımlı hale getiriyor” dedi.
Sosyal medyanın birçok içekapanık insanın birbirleriyle sanal ortamda 140 karakterle ya da çeşitli simgelerle birbiriyle konuşmalarına kendilerini ifade etmelerine iyi bir fırsat sağladığını belirten Akarsu, şunları söyledi: “Bir fikri savunan ya da ortak bir konu etrafında örgütlenerek çok iyi işler başaran insanlar var. Ancak öyle bir hale geldik ki sosyalleşelim derken acaba farkında olmadan asosyalleştik mi? Duygularımızı paylaşıyoruz, yapılan yorumlarla rahatladığımızı sanarak kendimize yabancılaşıyoruz. Üretici düşünme ve beyin gücümüzü sığlaştırıyoruz. Kolay ve kısa zaman diye düşünürken, zamanımızın büyük bir kısmını bu sitelerde geçirdiğimizi fark etmiyoruz. Yaptıklarımızı konuşmak, hissetmek ve gerçeği yaşamak yerine neden böyle bir ortamı tercih ediyoruz. İnsanlar bilgi düzeylerini artırmak ve paylaşmak gibi kelimelerin arkasına gizlenirken, bir sürü boşanmaya, iletişimsizliğe, çatışmaya yol açtıklarını göremiyorlar. Üstelik bağımlılık haline gelen bu ortamdan vazgeçildiğinde de kişiler mutsuz, eksik, agresif ve kendilerini boş hissediyorlar. Tüm bu sorunlara yol açan ciddi bir alandan nasıl uzaklaşacağımız ise bir kaos. Kişinin bu zararı fark etmesi ve bundan uzaklaşmak istemesi gerekir. Bunun için kendini geliştirebilecek alanlar oluşturması sık sık kaybettirici ve kazandırıcı noktaları kendine hatırlatması önemlidir. Kullanma sıklığı ve şiddetiyle ilgili kendini sorgulaması gerekir.”

Milli Gazete 

Diğer Haberler

Kene ısırmalarına dikkat!

Havaların ısınmasıyla birlikle kene ısırmaları ve bu ısırmalara bağlı Kırım-Kongo kanamalı ateşi vakaları da görülmeye başladı. Kırım-Kongo kanamalı ateşi genellikle keneler yoluyla bulaşan bir hastalık.
04.06.2020

Tedbirler sera gazı emisyonunu azalttı

Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında yapılan kısıtlamalar, Türkiye ve birçok ülkede günlük sera gazı emisyonlarını azalttı.
03.06.2020

'Sağlık bütüncül ele alınmalı'

Sağlıklı olmak, hiçbir hastalığın olmaması hali değil, kişinin bedenen ve ruhen kendisini iyi hissetmesi halidir.
03.06.2020

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020
Hadisler Deryası
Sırada >>
×
Sıradaki

Hatm-i Şerif (A.Acemi)

Hadisler Deryası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin