İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Öğle13:03 İkindi16:30 Akşam19:13 Yatsı20:33 İmsak05:16 Güneş06:42 İşrak07:20
Hava - Parçalı Bulutlu 22°C Nem %60
Türkçe
2 Safer 1442 19 Eylül 2020 Cumartesi Saat: -
2 Safer 1442
Öğle
13:03
İkindi
16:30
Akşam
19:13
Yatsı
20:33
İmsak
05:16
Güneş
06:42
İşrak
07:20
Menü

Mahyalar Ramazan’a hazır

03.07.2013    A+ | A-
Camilerin gerdanlığı olarak tarif edilen mahyalar Ramazan ayına sayılı günler kala camilere asılmaya başlandı. Mahya sanatının son ustası Yıldız, Beyoğlu’ndaki atölyede yardımcıları ile hummalı bir çalışma yürütüyor.
Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı görev yapan mahya ustaları, Osmanlı geleneğini yaşatmaya çalışıyor. 37 senelik mahya ustası Kahraman Yıldız ve beraberindeki ustalar mahya atölyesinde camilere asılacak yazıları hazırlıyor. 15 gün önce çalışmaya başlayan ustalar, hazırladıkları mahyaları İstanbul’daki selatin camilerine asıyor. Camilere bu yıl asılacak mahyalardaki yazılar ise şöyle: “Eminönü’nde, ‘Ey oruç tut bizi’, Üsküdar, ‘Hoş geldin 11 ayın sultanı’, Süleymaniye, ‘Ramazan berekettir’, Sultanahmet’te, ‘Merhaba ya şehri Ramazan’ Eyüp’te ise, ‘Hoş geldin ey mübarek Ramazan’” Yarım asırdır mahya geleneğinin sürdüğünü belirten Kahraman Yıldız, “450 senedir bu mahya geleneği sürüyor. Meşakkatli bir iş. Bu bir Osmanlı sanatı. Yağ kandilleri ile yapılıyormuş. Vakıflar Genel Müdürlüğü bu mahya geleneğini sürdürüyor. Elektrik ve mahya ekibi olarak çalışıyoruz. Ben 1975 senesinde Dolmabahçe Camii’nde bu işe başladım.” dedi.

Milli Gazete 

Son Peygamber (SAS)
Sırada >>
×
Sıradaki

Okudukça

Son Peygamber (SAS)
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin