İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:39 Güneş05:31 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:32 Yatsı22:16
Hava - Çok Bulutlu 14°C Nem %67
Türkçe
2 Şevval 1441 25 Mayıs 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Lisanssız Üretimde Yeni Dönem Başlıyor

Lisanssız Üretimde Yeni Dönem Başlıyor

04.10.2013

Kendi konutlarında, sitelerde ve diğer alanlarda lisans almadan güneş, rüzgar kaynaklarına dayalı üretim tesisleri kurarak elektrik üretebilmek ve ihtiyaç fazlasını satmak isteyenlerin beklediği yönetmelik yayımlandı. Yeni düzenleme ile lisanssız elektrik üretiminde sınırlama 2 katına çıkarılarak 1 megavat oldu. 

Yönetmeliğin yayınlanması sayesinde bugünden itibaren dağıtım şirketleri tarafından yeni lisanssız üretim başvuruları kabul edilmeye başlanacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, uygulamanın başlamasıyla birlikte Türkiye'de lisans almadan elektrik üretmek ve ihtiyacından fazlasını satmak isteyenler için büyük bir potansiyelin harekete geçtiğini ifade ederek, "Toplu konutlar, üniversiteler, alışveriş merkezleri sıraya girdi. Şimdi bu potansiyeli 2 kat arttırıyoruz. Ayrıca kanun gereği ilerde potansiyele göre Bakanlar Kurulu kararı ile 5 megavata kadar çıkartılabilecek. Lisanssız elektrik üretimi konusunda bugün yürürlüğe giren mevzuatımızda teknik düzenlemeleri olabildiğince hızlı çıkararak ilgilenen herkesin bu uygulamayı anlamasını ve bu alandaki büyük potansiyeli daha da arttırmayı hedefliyoruz" dedi.

Yeni düzenlemedeki yeniliklere dikkati çeken Köktaş, eski yönetmelikte, üretim tesisi kurulmadan önce, ilgili tüketim tesisinin de hazır olması gerektiğini, yeni yönetmelikle üretim ile tüketim tesisinin eş zamanlı olarak projelendirilip inşa edilebilmesine izin verildiğini söyledi. Köktaş, "Böylece, site veya alışveriş merkezi tarzı yapıların projelendirilmesi ve yapımında, enerji tesislerinin de eş zamanlı olarak yapımına imkan sağlandı. Bu sayede sonradan ek maliyetlerin ortaya çıkmasını engelleyip, projelerin daha verimli bir şekilde gerçekleştirilmesine imkan tanıyoruz" diye konuştu.

Köktaş, ayrıca yönetmelikle, lisanssız elektrik üretim tesislerinin kapsamına belediyelerin katı atık tesisleri ile arıtma tesisi çamurlarının bertarafında kullanılmak üzere kurulan elektrik üretim tesislerinin, ürettiği enerjinin tamamını iletim veya dağıtım sistemine vermeden kullanan, üretimi ve tüketimi aynı ölçüm noktasında olan, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesislerinin ve sermayesinin yarısından fazlası belediyeye ait olan tüzel kişilerce, belediyeler tarafından işletilen su isale hatları ile atık su isale hatları üzerinde kurulan tesislerin de eklendiğini ifade etti.

energyworld

Diğer Haberler

Nice Mübarek Ramazanlara, Nice Mes'ud Bayramlara

İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin kaleme aldığı başyazıyı Ramazan Bayramı vesilesiyle istifadenize sunuyoruz...
23.05.2020

Ramazanı uğurlarken

Prof. Dr. M. Es’ad Coşan Hocaefendi’nin Ramazan ayının son günlerini iyi değerlendirmek ve Ramazandaki ibadet hassasiyetini ramazan sonrasında da sürdürmek hususundaki sohbetini istifadenize sunuyoruz:
21.05.2020

Kadir Gecesini ihya etmek

Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendinin, 'Kadir Gecesinin İhyası' konulu sohbetini istifadenize sunuyoruz:
18.05.2020

Ramazan ve İtikâf

İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin itikâf ibadetiyle ilgili sohbetini istifadenize sunuyoruz:
13.05.2020
Sükunetin Sesi
Sırada >>
×
Sıradaki

Hikmetli Sözler

Sükunetin Sesi
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin