İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:42 Güneş05:37 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:43 Yatsı22:29
Hava - Çok Bulutlu 21°C Nem %68
Türkçe
22 Zilka'de 1441 13 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

DDK Raporu: Kişisel bilgiler hiç güvende değil

14.12.2013    A+ | A-
Devlet Denetleme Kurulu'nun hazırladığı kişisel verilerin korunmasına ilişkin raporda, hassas veriler için "1111" şifresinin kullanılması, 9 yaş üstü nüfusun kimlik bilgilerinin GSM operatörlerinde yer alması gibi çarpıcı örneklere yer verildi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün talimatıyla Devlet Denetleme Kurulu (DDK) tarafından hazırlanan kişisel verilerin korunması ve bilgi güvenliği raporunda, kamu kurumlarında kişisel verilerin saklanmasıyla ilgili farkındalık olmadığı, verilerin korunmasına ilişkin çerçeve kanun ve özel düzenlemelerin yapılmasına ihtiyaç olduğu belirtildi. DDK, "Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Ulusal ve Uluslararası Durum Değerlendirmesi ile Bilgi Güvenliği ve Kişisel Verilerin Korunması Kapsamında Gerçekleştirilen Denetim Çalışmaları" adlı raporunu yayımladı. Raporda, bankacılık, sigortacılık, telekomünikasyon, kargo, sağlık, turizm, eğitim, çağrı merkezi ve pazarlama hizmetlerinde bulunan boşluk ve risklerin önemli boyutlara ulaştığı ve acil önlem alınması gerektiği uyarısı yapıldı. 
Raporda, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Gelir İdaresi Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'nda yapılan denetimlere ilişkin tespit ve önerilere yer verildi. Kurumların bilgi güvenliği kısıtları nedeniyle raporun sadece sonuç bölümü yayınlandı. Raporda kişisel verilerin korunması ve bilgi güvenliğine ilişkin tespitler şöyle: 

Türkiye'de 9 yaş üstü nüfusun önemli bir kısmının kimliği GSM operatörlerinde 
18 yaş üstü yaklaşık 50 milyon seçmenin kimlik şeceresi siyasi partilerde 
T.C kimlik numarası ile kişilerin adres bilgilerini sorgulamaya imkan veren yazılımlar, üretiliyor ve satılıyor. 
Bir kurumdaki hayati bilgilerin saklandığı bilgi sistem odasının otoparka açılması risk oluşturuyor 
Verilerin saklandığı bilgisayarlara ait fiber kablolar açıktan geçiyor 
Hassas veriler için "1111", "0000" ve "1234" gibi kolay şifreler kullanılıyor 
Çağrı merkezinden, ad soyad bilgisi ile kişinin maaşından, muayene olduğu doktora, içtiği ilaca kadar tüm bilgilerine ulaşılabiliyor 

13 milyon kişinin kimlik ve adres bilgisi CD ortamında paylaşılması, kişisel bilginin korunmadığını gösteriyor 
Bir kamu kurumuna ait sistem odasının yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu ve çok sayıda kitlesel eylemin yapıldığı yerlere çok yakın olduğu ve donanım yüklemesi için kullanılan kapının hemen yanında PTT şubesinin bulunduğu tespit edildi  Bir kamu kurumunun, kendine ait bilgi işlem merkezinin bulunmadığı ve tüm sistemlerinin ticari bir firmadan kiraladığı ortaya çıktı. Başka firma elemanlarının kurum sonucularına fiziksel olarak erişebildiği belirlendi. 

Sabah
Diğer Haberler

Formasyon Ücretsiz Verilecek

Bakan Ziya Selçuk, öğretmen adaylarına gelişim psikolojisi, ölçme-değerlendirme, sınıf yönetimi, rehberlik gibi dersler verilen formasyon eğitiminin kalktığını ifade etti.
10.07.2020

Flamingoların yaşam alan: Tuz Gölü

Kuş varlığı yönünden Türkiye'nin en zengin gölleri arasında yer alan Tuz Gölü, her yıl binlerce flamingoya ev sahipliği yapıyor.
10.07.2020

Elektrik tüketimi rekor seviyeye çıktı

Türkiye’de elektrik tüketiminde önceki gün 931 bin 368 megavatsaatle günlük bazda bu yılın rekor seviyesine ulaşıldı
09.07.2020

Hacı adaylarına 2 seçenek: Ertele veya vazgeç

Bu yıl kayıt yaptıran hacı adaylarının 2021 yılı için erteleme ya da vazgeçme tercihinde bulunabilecekleri bildirildi.
08.07.2020
Kur'an'dan Cihana
Sırada >>
×
Sıradaki

Okudukça

Kur'an'dan Cihana
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin