İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:58 Güneş07:22 Öğle13:20 İkindi16:33 Akşam19:08 Yatsı20:27
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 9°C Nem %87
Türkçe
23 Şaban 1445 4 Mart 2024 Pazartesi
23 Şaban 1445
İmsak
06:00
Güneş
07:24
İşrak
08:05
Öğle
13:20
İkindi
16:33
Akşam
19:08
Yatsı
20:27
Giriş Yap

Kabe örtüsüne iklimlendirmeli vitrin

19.12.2013    |

Mısır’ın fethiyle elde edilen kutsal emanetlerle İstanbul’a getirildikten sonra Yavuz Sultan Selim tarafından Ulucamii’ye hediye edilen yaklaşık 500 yıllık Kabe kapı örtüsü, 6 ay süren lazerli restorasyonun ardından tarihi camide oluşturulacak iklimlendirmeli özel bir vitrinde sergilenecek.

Büyükşehir Belediyesinin kurduğu konservasyon merkezinde bakıma alınan, lazer ışınlarıyla el değmeden restorasyondan geçirilen Kabe kapı örtüsü, yüzyılların yorgunluğunu üzerinden attı.

İpek ve kadife atlas kumaştan, gümüş üzerine altın kaplama işlemeli bordürlerle etrafı süslenmiş örtünün arka kısmı da kırmızı ve yeşil, atlas astarla kaplı. Üzerindeki dört sancakta ise Memluk Devleti’ne ait madalyonlar bulunuyor. Bir yıl Kabe’de asılı kalan, ardından da Ulucamii’ye getirilen eserin üzerinde bir de Osmanlı Devleti tarafından eklenen kitabe yer alıyor.

Restorasyon ve Konservasyon Uzmanı Levent İnan, yaptığı açıklamada, örtünün yıllardır Ulucamii’nin minberinin sağ tarafındaki duvarda asılı şekilde sergilendiğini, çok fazla yıprandığını ve asılmasından kaynaklanan çok ciddi yırtılmalar, dökülmeler, birtakım eksilmeler oluştuğunu anlattı.

Millî Gazete
Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close