İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:30 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:33 Yatsı22:17
Hava - Açık 13°C Nem %82
Türkçe
3 Şevval 1441 26 Mayıs 2020 Salı Saat: -
Menü

10 milyon Yemenli açlık sınırında

10 milyon Yemenli açlık sınırında

03.06.2014

İç savaş ve siyasi istikrarsızlık ile boğuşan Yemen’de yoksulluk iyice tırmanışa geçiyor.

Son yıllarda gittikçe yoksullaşan ülkede Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı’nın (WFP) son raporunda 10 milyon insanın açlık sınırında yaşadığının belirtilmesinin ardından Ramazan ayı öncesi insani kriz endişesi yaşanıyor. Alım gücü iyice düşen yoksul halkın günlük ihtiyacını karşılayacak kadar yiyecek bulamadığı ve gıda yardımına ihtiyaç duyduğu belirtiliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Başbakanlık Danışmanı Abdülkadir Sellem halkın ihtiyaçlarının kısa vadede karşılanması ve yaşanacak insani krizin hafifletilmesi için insani yardımlara ihtiyaç duyulabileceğini ifade etti. Sellem 2011 yılından beri kademeli olarak başlayan yoksulluğun artmasının ardından, 23 milyon nüfuslu ülkede halkın yüzde 22’lik kısmının gıda yardımına muhtaç olduğunu belirtti. Yaklaşan Ramazan ayı ile birlikte halkın bu kesiminin ihtiyaçlarının daha da öne çıkacağını ifade eden Sellem, ‘’İnsani yardımlar gerekli ancak kalıcı önlemler alma ve halkın refahını yükseltme adına istihdam alanlarını arttırıp üretim yapmak gerekiyor’’ dedi. Temel gıda malları bakımından neredeyse tamamen dışa bağımlı olan Yemen’de gıda fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu söyleyen Sellem, hayat pahalılığının Yemen gibi üretimin az olduğu ülkelerde ciddi bir sorun olduğunu aktardı. Gıda fiyatlarındaki yüksekliğe ve hayat pahalılığına dikkati çeken vatandaşlar geçinmekte zorlandıklarını ifade ediyor. Dünya Gıda Programı’nın son raporunda WFP Sözcüsü Elisabeth Byrs, BM Cenevre Ofisi’nde yapılan basın toplantısında, Yemen’de 4.5 milyon insanın günlük ihtiyacını karşılayacak kadar yiyecek bulamadığını ve gıda yardımına ihtiyaç duyduğunu belirtmişti.

Millî Gazete
Diğer Haberler

Dünyada Bayram namazı

Dünyanın bir çok ülkesinde Müslümanlar Ramazan Bayramı namazını COVID-19 tedbirleri kapsamında camilerde, açık havada, spor alanlarında, şehir meydanlarında eda etti.
24.05.2020

Almanya'da Cuma namazı kılınmaya başlandı

Almanya'da Kovid-19 salgını nedeniyle ibadete bir süre ara verilen camilerde, normalleşme süreci çerçevesinde ilk cuma namazı kılındı.
22.05.2020

Hindistan ve Bangladeş'te kasırga

Hindistan ve Bangladeş'in kıyı kesimlerinde etkili olan kasırganın yol açtığı şiddetli yağış ve fırtınada 80'den fazla kişi yaşamını yitirdi.
22.05.2020

Balkanlar'da Kadir Gecesi idrak edildi

Bosna Hersek, Sırbistan, Kuzey Makedonya, Kosova ve Arnavutluk'ta yaşayan Müslümanlar, Kadir Gecesi'ni dualarla idrak etti.
20.05.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadislerle Günün Duası

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin