İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:42 Güneş05:37 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:43 Yatsı22:29
Hava - Parçalı Bulutlu 23°C Nem %78
Türkçe
22 Zilka'de 1441 13 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Çocuğunuza sınav stresi yaşatmayın

12.06.2014    A+ | A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bölümleri Başkanı Prof. Dr. Kurtman Ersanlı, ailelerin sınav öncesi ve sınav günü çocuklarının geleceği konusundaki endişelerini onlara yansıtmamaları gerektiğini söyledi.

Sınavlarda başarının, öğrencinin olduğu kadar anne babaların da isteği olduğunu belirten Ersanlı, “Sınav öncesi ve sınav anının dengeli ve sağlıklı olarak aşılması için anne babalara önemli görevler düşmekte. Çocuğun başarısını artırmak ve sınavı daha sağlıklı biçimde geçirmesini sağlamak önemli. Bu dönem çalkantılı ve ikilemli bir dönemdir. Çocuğun ergenlik döneminde olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle öncelikle aileler kaygıları azaltmaya çalışmalıdır” dedi. Ailelerin sınav sonucu ile aşırı meşgul olmalarının, çocuğun da bu yönde meşguliyetini artıracağına değinen Ersanlı, “Anne babalar bazen çocuklarına ‘sınav bizim için önemli değil, kazanamazsan da olur, canını sıkma, kafana takma’ gibi önerilerde bulunmaktalar ancak eğer anne-baba çocuklarına bunları söylerken, beden dili ve ses tonları desteklemiyorsa, yani ağızlarından çıkan ile bedenlerinin söylediği çelişiyorsa öğrenci daha çok beden diline dikkat edecektir. Ebeveynlerin kaygılı, üzüntülü halleri çabucak algılanır” diye konuştu.

Öğrencilere uyarılar

Prof. Dr. Ersanlı, sınav öncesinde öğrencilerin uymaları gereken birtakım kurallar olduğunu da vurgulayarak, şunları kaydetti: “Öğrenciler, sınav hakkında olumsuz düşünce ve sohbetlerden uzak durmalı. Sinirlenmemeleri ve morallerini bozacak ortamlara ve kişilere yaklaşılmaması önemlidir. Korku ve gerilim filmleri seyretmeyin. Gürültüden uzak, açık havalarda yürüyüş yapın. İlaç ve ağrı kesicileri doktor tavsiyesi olmadan kullanmayın. Sakatlanmayla veya hastalanmayla sonuçlanacak aktivitelerden, ağır sportif faaliyetlerden uzak durun. Televizyon ve bilgisayarda fazla vakit geçirmeyin. Güneş altında kalmayın ve yorucu etkinliklerden sakının.”

Millî Gazete

Diğer Haberler

Mantar Zehirlenmelerine Dikkat Olabilir

Uzmanı uyardı: Vaka sayıları arttı, kesinlikle tüketmeyin
10.07.2020

Obezitenin Sebepleri ve Çözüm Önerileri

"Paketli ürünleri hayatımızdan çıkaralım"
10.07.2020

Bilimsel olarak kanıtlandı: Hayvanlar depremi önceden seziyor

Deprem bölgesinde aylarca izlenen 6 inek, 5 koyun ve 2 köpeğin davranışlarında bariz değişiklikler saptandı.
10.07.2020

B12 vitamini nedir, hangi besinlerde bulunur? B12 eksikliği nasıl anlaşılır?

B12 vitamini suda çözünebilen ve vücutta az da olsa depolanabilen bir vitamin çeşididir.
09.07.2020
Güne Merhaba
Sırada >>
×
Sıradaki

Günün Sohbeti

Güne Merhaba
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin