İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:30
Hava - Az Bulutlu 28°C Nem %42
Türkçe
14 Şevval 1441 6 Haziran 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

7 milyar dolarlık 'kaçak tur'

7 milyar dolarlık 'kaçak tur'

06.11.2014

Savaşlar ve iç karışıklıklar nedeniyle bu yıl zirve yapan kaçak göçmen sorunu 2014'te 3 bin kişiyi sulara gömdü. 7 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşan kaçak insan ticareti neredeyse dörde katlandı

İç savaşlar ve huzursuzlukların artışı ile zirve yapan ve batan teknelerle gündeme gelen insan kaçakçılığı yıllık 7 milyar dolarlık bir pazar. Rakamlarda geçtiğimiz yıllara göre değişim ise oldukça yüksek. 2014'te kaçak göçmen ticareti nedeniyle ölenlerin sayısında da ciddi artışlar yaşandı. Ocak-Nisan 2013'te 12 bin 430 kişi illegal yollardan sınır ihlali yaparken, bu rakam 2014'ün aynı döneminde 40 bin 144 olarak gerçekleşti. Birçok rotadan giriş yapan kaçakların Avrupa ülkelerine maliyetleri de yükseliyor. İtalya'nın açıkladığı rakamlara göre, sadece kurtarma operasyonları ve sahil devriyesinin maliyeti 300 bin euroyu bulmuş durumda.

Irak ve Suriye'de olayların şiddetlenmesiyle beraber sadece 2014 Ekim ayında 165 bin kişinin Avrupa'ya girmeye çalıştığı belirtiliyor. Yunanistan ile birlikte İtalya'ya 2014 genelinde 140 bin kişi illegal yollardan giriş yaptı. En büyük giriş yapan milletler ise Suriyeli ve Eritreliler oldu.

3 bin kaçak göçmen Akdeniz'de kayboldu

Kaçakların akıbetleri de hızla kötüleşiyor. 2013'te 600 kişinin hayatını kaybettiği denizlerde bu yıl tam 3 bin kişi kayboldu. 2013'te 435 bin 760 kişi sığınma talebinde bulunurken, 2012'de bu rakam yüzde 30 daha azdı. Güney Avrupa ülkelerine 60 bin 800 kişi sığınma başvurusunda bulunurken Almanya en çok sığınma talebi yapılan ülke olarak dikkat çekti.

Sabah

Diğer Haberler

Mescid-i Nebevi'de cuma namazı kılındı

Medine'de Kovid-19 tedbirleri kapsamında kapalı olan Mescid-i Nebevi Camisi'ninde 2,5 ay aradan sonra ilk cuma namazı kılındı.
05.06.2020

Almanya'da 'elektrikli şarj' zorunluluğu

Alman hükümeti, elektrikli otomobillerde tüketicilerin şarj endişelerini gidermek ve bu araçları yaygınlaştırmak için akaryakıt istasyonlarına şarj yerleri konulmasını mecburi hale getirmeye hazırlanıyor.
05.06.2020

Avustralya Yeni Güney Galler'de cuma namazı kılındı

Avustralya’da tedbirler kapsamında Yeni Güney Galler (NSW) eyaletinde geçici olarak ibadete kapatılan camilerde ilk cuma namazı 83 günlük aranın ardından bugün kılındı.
05.06.2020

Muhammed Ali vefatının 4. yılında anılıyor

Dünya ağır sıklet boks şampiyonu Muhammed Ali, 3 Haziran 2016 Cuma günü vefat etmişti. Dünya şampiyonu olduğu 1964'te İslam dinine giren Muhammed Ali, hayatının sonuna kadar her platformda İslam'ı tebliğ etmeye çalıştı.
03.06.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Okudukça

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin