İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:31 Güneş05:27 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:37 Yatsı22:25
Hava - Hafif Yağmurlu 16°C Nem %82
Türkçe
9 Şevval 1441 1 Haziran 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Sınırda teller üstünde mülteci dramı

Sınırda teller üstünde mülteci dramı

26.12.2014

İspanya'nın Kuzey Afrika topraklarındaki iki özerk bölgesine bu yıl 20 binden fazla göçmen akın etti. 6 metrelik çiti aşan Afrikalılar, Avrupa'ya geçmeye çalışıyor. Göçmenler bazen çitlerin tepesinde saatlerce bekliyor.

İspanya'nın güneyinde ve Fas'ın kuzeyindeki iki küçük bölge, Ceuta ve Melilla. Toplam 30 kilometre karelik bir yüzölçümüne sahipler. Ceuta, Cebelitarık Boğazı'na 25 kilometre uzaklıkta stratejik bir noktada. Melila 225 kilometre doğuda. Her ne kadar Fas hak iddia etse de iki bölge de İspanya'nın yönetimi altında. Ceuta ve Melilla aslında şimdilerde turistlerin akınına uğramış durumda. Ancak bu iki küçük bölge, diğer taraftan ev sahipliği yaptığı göçmen trajedisi ile de gündemde. Fransız ajansı AFP, Avrupa'nın Afrika sınırındaki göçmenlerin hikayelerini derledi. İspanyol hükümetine göre 2014'ün başından bu yana Melilla'ya 20 binden fazla Afrikalı göçmen ulaştı. Buraya gelen göçmenler soluğu 6 metrelik çitlerin önünde alıyor. Tek amaçları var; çitlerden atlayıp Avrupa'ya geçmek. Ancak işleri kolay olmuyor. Çitlerin başında bekleyen 600 İspanyol güvenlik görevlisi, göçmenleri Fas tarafında tutmak için ellerinden geleni yapıyor. Bazı durumlarda göçmenler saatlerce çitlerin tepesinde oturarak İspanya'ya geçiş için en uygun anı bekliyor. İnsan hakları grubu Prodein'in yayınladığı bir video hâlâ akıllarda. Ekim ayına ait videoda İspanyol güvenlik görevlilerinin çitlerin tepesindeki bir göçmeni döverek bayılttıktan sonra Fas tarafına attıkları görülmüştü.
Göçmenler, Ceuta veya Melilla'ya ulaşana kadar kişi başına ödedikleri 3 bin euro'nun dışında şiddete de maruz kalıyor. İspanya hükümeti krizin çözülmesi için Avrupa Birliği'nin daha fazla sorumluluk alması gerektiğini savunuyor.

Sabah

Diğer Haberler

Mekke'de aşamalı normalleşme başlayacak

Suudi Arabistan yönetimi, önlemler kapsamında uyguladığı tedbirleri hafifletmek ve normal yaşama dönmek amacıyla pazar gününden itibaren Mekke'de uygulanacak "iki aşamalı normalleşme planını" açıkladı.
28.05.2020

AB tarımda ekolojik dönüşüme hazırlanıyor

Avrupa Birliği çevreci gıda üretimi ve biyoçeşitliliğin korunması için değişikliklere gitmeye hazırlanıyor.
28.05.2020

Almanya 31 ülkeye seyahat başlatıyor

Almanya'nın 15 Haziran'dan itibaren 31 Avrupa ülkesine seyahatler için yeşil ışık yakmaya hazırlandığı bildirildi. Berlin, kısıtlamaların kaldırılması için AB çapında bir dizi kriterin yerine getirilmesini istiyor.
27.05.2020
Ayetlerle Günün Duası
Sırada >>
×
Sıradaki

Ana Haber Bülteni

Ayetlerle Günün Duası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin