İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:34 Güneş05:32 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:46 Yatsı22:35
Hava - Az Bulutlu 26°C Nem %78
Türkçe
15 Zilka'de 1441 6 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Sınav stresi çene eklem ağrısı yapıyor

23.02.2015

Prof. Dr. Ümit Ertaş, sınav stresinin küçük yaştaki çocuklarda çene eklem hastalıklarına neden olduğunu bildirdi.

Çene eklemi hastalıkarının toplumda oldukça yaygın olarak görüldüğünü belirteren Erzurum Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Ertaş, bu rahatsızlığın 25-30’lu yaşlarda görüldüğünü anımsattı. Ertaş, çene eklemi spazmı ve diş gıcırdatması nedeniyle başlayan eklem ağrılarının son zamanlarda ortaokul ve liseye giden öğrencilerde de görüldüğünü vurguladı. Bu çocukların bir çoğunun sınava hazırlandığına dikkati çeken Prof. Dr. Ümit Ertaş, eklem ağrılarına stresin neden olduğuna dikkati çekti.

Prof. Dr. Ertaş, çocuklarda görülen eklem hastalıklarına karşı aileleri uyararak “Aileler sınava hazırlanan çocuklarını ders çalıştırmalı ama strese sokmamalı. Veliler sınavı kazanamayan çocuklarına dünyanın sonuymuş gibi davranmasınlar. Öğrencilerin hayatlarında daha birçok sınav olacak. Sınavla yatıp sınavla kalkıyorlar. Günde 500 soru çözüyorlar. Hayatları sınav oluyor. Dolayısıyla bunlar gece dişlerini sıkıyorlar. Kendilerini kasıyorlar. Sadece çeneler değil vücudunun diğer bölgelerinde, sırtlarında, kollarında spamz meydana geliyor. Baş ağrısı oluşuyor. Biz bu hastalara geçici tedbirler uyguluyor, ilaçlar veriyoruz. Ama en önemlisi ailelerin, çocuklarınızı stresten uzak tutması” şeklinde açıkladı.

Milliyet

Diğer Haberler

Haydi çocuklar online yaz okuluna

Server Gençlik tarafından Türkiye’nin 81 ilindeki gönüllüler tarafından ücretsiz olarak hayata geçirilen proje, çocukların kişisel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmayı hedefliyor.
03.07.2020

Kaçkarlar yaylalarıyla ilgili görüyor

Türkiye'nin 3 bin 937 metreyle en yüksek dağları arasında yer alan Kaçkarlar'da bulunan yaylalar, havaların ısınmasıyla misafirlerini ağırlamaya başladı.
03.07.2020

Ekolojik köprü açıldı

İzmir-Çeşme Otoyolu'nda yaban hayvanlarını korumak ve yaban hayatı kaynaklı trafik kazalarının önüne geçmek için planlanan 3 ekolojik köprüden biri tamamlandı.
02.07.2020

Trakya ayçiçeği tarlalarıyla sarıya boyandı

Türkiye'nin ayçiçeği ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Trakya'da, tohumların çiçek açmasıyla tarlalar sarıya büründü.
29.06.2020
Güne Merhaba
Sırada >>
×
Sıradaki

Günün Sohbeti

Güne Merhaba
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin