İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:30
Hava - Parçalı Bulutlu 27°C Nem %45
Türkçe
14 Şevval 1441 6 Haziran 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

Elektrik üretiminde yenilenebilir enerji fosil yakıtları geçti

Elektrik üretiminde yenilenebilir enerji fosil yakıtları geçti

16.04.2015

Yenilenebilir enerjilerin toplam elektrik üretimine eklediği miktar, fosil yakıtların toplama eklediği üretim kapasitesini geçiyor. Dünya çapında artık her yıl üretilen yenilenebilir elektrik kapasitesinin, kömür, doğalgaz ve petrol kullanılarak üretilen elektrik kapasitesini geçtiği belirtiliyor.

Bu kaymanın 2013’te başladığı, yenilenebilir elektrik kapasitesinin 143 gigawatt yükseldiği, fosil yakıtlardan üretilen elektriğin ise 141 gigawat artış yaşadığı belirtiliyor. Bloomberg New Energy Finance’in (BNEF) NewYork’ta gerçekleşen yıllık toplantısında yayınlanan bir analize göre bu kayma 2030 yılına gelindiğinde yenilenebilir elektrik kapasitesinin, fosillerin dört katı elektrik üretimi yapabileceği belirtildi. Rüzgar ve güneş enerjisinden elektrik üretiminin gittikçe ucuzladığını belirten uzmanlar, artık yenilenebilir enerjiyle elektrik üretmenin dünyanın birçok bölgesinde şebeke elektriğiyle eşit veya daha ucuz olduğunu vurguluyor. Uluslararası Enerji Ajansı, güneş enerjisinin bugünkü elektrik üretimindeki payının yüzde 1’den az olduğu fakat 2050’ye kadar dünyanın en büyük enerji kaynağı olacağını vurguluyor.

Uzmanlar artık tartışılan sorunun dünyanın temiz enerjiye kayıp kaymayacağı olmaktan çıkıp, bunun ne kadar süreceğine dönüştüğünü belirtiyor. Öte yandan, iklim değişikliğinin yol açtığı sorunları en aza indirgemek için 2015 yılından itibaren 5 yüz milyar doların üzerinde yatırımın yapılması gerekirken, 2014’te bu rakamın 300 milyar dolar seviyelerinde kaldığı, belirtiliyor. BNEF’e göre, finansal krizden sonra küresel ekonomi, yatırım hedefinin altında kaldı.

Dünya

Diğer Haberler

Kene ısırmalarına dikkat!

Havaların ısınmasıyla birlikle kene ısırmaları ve bu ısırmalara bağlı Kırım-Kongo kanamalı ateşi vakaları da görülmeye başladı. Kırım-Kongo kanamalı ateşi genellikle keneler yoluyla bulaşan bir hastalık.
04.06.2020

Tedbirler sera gazı emisyonunu azalttı

Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında yapılan kısıtlamalar, Türkiye ve birçok ülkede günlük sera gazı emisyonlarını azalttı.
03.06.2020

'Sağlık bütüncül ele alınmalı'

Sağlıklı olmak, hiçbir hastalığın olmaması hali değil, kişinin bedenen ve ruhen kendisini iyi hissetmesi halidir.
03.06.2020

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020
Tasavvuf Sohbetleri
Sırada >>
×
Sıradaki

Başmakaleler

Tasavvuf Sohbetleri
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin