İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:36 Güneş05:33 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:33
Hava - Çok Bulutlu 23°C Nem %69
Türkçe
17 Zilka'de 1441 8 Temmuz 2020 Çarşamba Saat: -
Menü

'Maketten satış'ta çifte masraf tüketiciyi zorluyor

18.05.2016    A+ | A-

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkan Yardımcısı Hatice Kolçak, maketten konut satışlarında noter masrafları ve konut tesliminde tapu harçlarını ödeyen tüketicinin, çifte masraf nedeniyle adeta bir otomobil parası kadar ilave ücret ödemek zorunda kaldığını, bu konuda bir düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Hukuksuz yapılan sözleşmelerin tüketiciyi büyük riske soktuğuna işaret eden Kolçak, "Uygulamada inşaat firması noter ücretini, konut alan tarafa yüklüyor. Yüksek noter masrafını ödemekte zorlanan tüketici ise satış vaadi sözleşmesini noterde düzenlemekten kaçınıyor." dedi.

Noter ücretinin, satıcı tarafından ödenecek olsa bile konut alıcısına bir şekilde yansıtıldığını dile getiren Kolçak, şöyle devam etti:

"Noterde yapılan satış sözleşmesinin masrafları ve konut tesliminde tapu harçlarının ödenmesiyle tüketici, adeta bir otomobil parası kadar ilave ücret ödemek zorunda kalıyor. Satış vaadi sözleşmesi noterde düzenlendiğinde tüketici, ortalama yüzde 2 ödüyor. Bu noter ücreti, sözleşmenin şekline ve sayfa adedine göre artabiliyor. 500 bin liraya alınan bir konutun tamamlandıktan sonra tapu alım satım masrafının yüzde 2'sini de alıcı ödüyor. Bu da 10 bin liraya denk geliyor. Toplam maliyet böylece iki katına çıkıyor."

Noter ücreti kaldırılsın önerisi

Yüksek ev fiyatları göz önünde bulundurulduğunda bu konuda kesinlikle bir düzenleme yapılması gerektiğine dikkati çeken Kolçak, maketten satışlarda imzalanacak sözleşmede noter ücretinin kaldırılmasının tüketiciler lehine olacağını söyledi.

Kolçak, "Türkiye'de yapılan konut satışlarının önemli bölümü yasaya aykırı oluyor. 26 Mayıs'ta Tüketici Konseyi toplanacak. Orada bu harcın indirilmesi ya da kaldırılması konusunu teklif edeceğiz. Noter huzurunda yapılan sözleşmelerden 150-200 lira gibi sembolik rakamlar alınmalı." diye konuştu.

AA

Diğer Haberler

Çiftçiye 'anızı yakma gübreye dönüştür' önerisi

Ziraat Mühendisi Fehmi Kiraz, özellikle buğday gibi hububat ürünlerinde hasat döneminin yaşanması nedeniyle çok görülen anız yakma vakalarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
06.07.2020

Elektrikte yeşil tarife seçimi

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi artarken dileyen tüketiciler yenilenebilir elektrik tarifesine geçebilecek.
03.07.2020

İhracat rakamlarında artış

İhracat haziranda, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15.8, mayısa göre yüzde 35 artışla 13.5 milyar dolara yaklaştı. Otomotiv endüstrisi en fazla ihracat gerçekleştirilen sektör oldu.
03.07.2020

'Kristalleşen bal doğaldır'

Tağşiş ve bilgi kirliliğinin en yoğun olduğu gıda ürünü bal olarak gösteriliyor. Doğru bal için kristalleşmeye ve etikete bakılmalı.
02.07.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Okudukça

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin