İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Yatsı22:36 İmsak03:28 Güneş05:27 İşrak06:10 Öğle13:11 İkindi17:12 Akşam20:46
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 26°C Nem %53
Türkçe
30 Zilka'de 1443 28 Haziran 2022 Salı
Giriş Yap

Şanghay’dan sonra sıra Türk Akımı’nda

25.11.2016    |

Şanghay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) Enerji Kulübü’ne Türkiye’nin başkan seçilmesinin ardından, imzaları 10 Ekim’de atılan tarihi Türk Akımı projesi de TBMM gündemine geldi.

Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından rafa kaldırılan tarihi doğalgaz boru hattı projesi, bir tasarı halinde TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Tasarıya göre hat, 2019 sonunda işletilmeye alınmış olacak. İlk etapta 30 yıllık anlaşma yapılacak. Bir bölümü Türkiye iç pazarına yönelik olmak üzere, proje 31.5 milyar metreküp kapasiteye sahip olacak. Türkiye’nin nihai amacı ise “doğalgaz ticaret merkezi olmak.”

Türkiye kullanacak

Rusya Devlet Başkanı Putin’in 10 Ekim’de İstanbul’a ziyaretinde imzalanan Türk Akımı anlaşması, TBMM’ye geldi.

“Türkiye ve Rusya Arasında Türk Akımı Gaz Boru Hattı Projesine İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı” adıyla dün TBMM’ye sunulan tasarıda, anlaşmanın, her biri yıllık 15,75 milyar metreküp kapasiteli, deniz ve kara bölümlerinde inşa edilecek iki boru hattından oluşan ve toplamda 31,5 milyar metreküp kapasiteye sahip olduğu ifade edildi. Anlaşmaya göre deniz bölümünde yer alan iki hattın inşası ve işletimi Rusya tarafından yapılacak.

Kara bölümünde yer alan hatlardan birisi, Türkiye’ye doğalgaz arz etmek üzere iletim sistemimizin bir parçası olarak BOTAŞ tarafından inşa edilecek. Kara bölümündeki diğer hat ise Avrupa’ya gidecek. Bu hattın inşası ve işletimi, yüzde 50 oranında ortaklık payı ile iki ülkenin belirleyeceği yeni bir şirket tarafından yapılacak.

Rusya’dan Türkiye’ye halihazırda gelen gazın zaman zaman kesildiği belirtilen tasarıda, “Başka bir ülkenin iletim sistemi kullanılmadan doğrudan Rusya’dan ülkemize taşınacak gazın, üçüncü taraflardan kaynaklı muhtemel kesintilere maruz kalmaması sağlanmış olacaktır” denildi. Tasarıya göre 15,75 milyar metreküplük bölüm doğrudan Türkiye’nin kullanımına ayrılacak.

Milliyet

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close