İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:39 Güneş05:31 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:32 Yatsı22:16
Hava - Açık 14°C Nem %77
Türkçe
2 Şevval 1441 25 Mayıs 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

TBMM'de 'Mezhep Çatışmalarına Karşı Sağduyulu İttifak Çağrısı'

TBMM'de 'Mezhep Çatışmalarına Karşı Sağduyulu İttifak Çağrısı'

01.12.2016

Mersin Milletvekili Doç. Dr. Yılmaz Tezcan, TBMM’deki konuşmasında “Sağduyulu İttifak Çağrısı”ndan bölümler aktardı.

Teczan, “Değerli milletvekilleri, mezhep çatışmalarına karşı sağduyulu ittifak çağrısı konusunda şahsım adına söz almış bulunmaktayım. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın, İslam İşbirliği Teşkilatında yaptığı konuşmada "İslam dünyasının bugün mezhepçilik, ırkçılık ve terör olmak üzere üç konuda büyük sıkıntı çektiğini, bunların birer fitne olduğunu ve Müslümanları zayıflatıp kan kaybına uğrattığını" ifade etti.

Bölgemizde mezhep eksenli bir çatışmaya doğru sürüklenmekteyiz. Suriye, Irak, Afganistan, Arakan, Myanmar, Doğu Türkistan, Yemen, Kuzey Afrika olma üzere Müslümanların kanlarının oluk oluk aktığı coğrafyalar. Bu olaylara karşı 1931 yılında toplanan İslam Birliği Genel Kongresi kararlarının bir reçete olabileceğini düşünerek bu kongreye dikkat çekmek istiyorum" dedi.

Tezcan,"Değerli milletvekilleri, tedirginlik nedeni güncel gelişmelere sağduyulu bir ittifak zemini oluşturması bakımından 1931 yılındaki İslam Birliği Genel Kongresi'nin kararları dikkate şayandır. Körüklenmekte olan mezhep gerginliğini engellemenin yollarından biri de 1931 yılında toplanan İslam Birliği Genel Kongresi'nde alınan kararların günümüze uyarlanmasından geçmektedir. Kuzey Afrika'da başlayıp Orta Doğu'da devam eden gelişmeler ekseninde oluşturulmaya çalışılan Sünni-Şii gerginliğinin bir kutuplaşmaya dönüşme ihtimali bölgedeki dost ülkelerin geleceğini tehdit etmektedir. Haksız işgallerle Orta Doğu'da başlayan iç karışıklıklar, Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan devrimler, son olarak Suriye, Irak, Yemen ve Bahreyn üzerinden körüklenen mezhep ayrımcılığı zemini Müslümanların uyanık olmasını gerektiriyor. Bu çerçevede 10 Aralık 1931 tarihinde Kudüs'te düzenlenen İslam Genel Kongresi'nde İslam inancını ve değerlerini yaymak için etnik köken ve mezhep ayrımı yapılmaksızın Müslümanlar arasında iş birliğini sağlamak ve genel İslam kardeşliğini geliştirmek yönünde çok önemli kararlar alındı. O gün için aralarında Türkiye, Suriye, Irak, Filistin, Yemen gibi yaklaşık 22 ülkeden 153 delegenin katıldığı katılımcılar, mezhep ayrımı -Sünni, Şii, Alevi, Şafi, Hanefi ve benzeri- gözetilmeksizin İslam kardeşliğini geliştirmek ve Müslümanların menfaatlerini birlikte savunmak için İslam ülkelerinin temsilcilerinin kendi iradeleriyle bir araya gelmeleri bakımından çok büyük önem arz etmektedir.” açıklamasını yaparak alınan kararları hatırlattı.

Tezcan, "Sonuç olarak, Peygamberimiz Hazreti Muhammed (SAV): "Birbirinize sırt çevirmeyiniz. Birbirinize kin tutmayınız. Birbirinizi kıskanmayınız. Birbirinizle dostluğunuzu kesmeyiniz ve Allah'ın kulları kardeş olunuz."
Hucurat Suresi 13'te: "Ey insanlar, muhakkak ki biz sizi bir erkek ve bir kadından yarattık ve sizi milletler ve kabileler kıldık ki birbirinizi tanıyasınız. Muhakkak Allah yanında en değerli olanınız ondan en çok korkanınızdır."
Hucurat Suresi 10'uncu ayette: "Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup düzeltin ve Allah'tan korkup sakının; umulur ki esirgenesiniz." Allah'ın birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi daim etmesi temennisiyle yüce Meclisi saygıyla sevgiyle ve muhabbetle selamlıyorum" diyerek konuşmasını tamamladı. Mersin Milletvekili Doç. Dr. Yılmaz Tezcan’ın açıklamaları milletvekilleri tarafından alkışlandı.

“Sağduyulu İttifak Çağrısı”nın sayfamızda bulunan tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer Haberler

AKRA FM Bayram Yayın Akışında Neler Var?

AKRA FM Bayram özel programlarıyla yine çok güzel ve dinamik…
23.05.2020

65 yaş seyahat belgesine yoğun başvuru

65 yaş ve üzeri vatandaşlara en az bir ay dönmemek kaydıyla tek yönlü gidiş izni için geçerli olan seyahat belgesine yoğun başvuru geldi.
22.05.2020

Cuma Namazının edası için namazgâh projesi

Olağanüstü salgın şartlarında Cuma namazının 5 dakikada eda edilebilmesine yönelik AKRA Media tarafından gündeme getirilen tedbirler, bu alanda projeler geliştirilmesine ilham verdi.
22.05.2020

Ilısu Barajı’ndan elektrik üretimi

2008 yılında temeli atılan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde elektrik üretiminin başlamasıyla ekonomiye yıllık 412 milyon dolar katkı sağlanacak.
20.05.2020
Ayetlerle Günün Duası
Sırada >>
×
Sıradaki

Ayetlerle Günün Duası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin