İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:34 Güneş05:32 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:46 Yatsı22:35
Hava - Parçalı Bulutlu 27°C Nem %69
Türkçe
15 Zilka'de 1441 6 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

LYS maratonu sürüyor

16.06.2017

Üniversiteye girişte son viraj olan Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) fen bilimleri oturumu (LYS-2) yarın yapılacak. Tıp ve mühendislik gibi MF puanıyla tercih yapacak adaylar için belirleyici olacak yarınki oturumda fizik, kimya ve biyolojiden toplam 90 soru sorulacak.

Tıp ve mühendislik için en kritik oturum

Fen bilimleri testinde yer alan derslerden en zorlayıcı olanların başında ise fizik geliyor. Fizik sınavında çoğunlukla ışık, elektrik, kuvvet-denge, mekanik, dalgalar ve hareketler konularından sorular çıkıyor. Bu yılki fizik testinde bilimsel çalışma merkezleri ile evrenin oluşumu ve büyük patlama teorisi (Big Bang) konularından da ilk kez soru çıkması bekleniyor.

Sınav stresini azaltmak için...

Uzmanlar, kötü geçen ya da istenilen başarı elde edilemeyen sınavları adayların kafaya takmamaları gerektiğini söylüyor. Çünkü bu gereksiz kaygıya ve heyecanın daha da artmasına neden olabilir.

Fen bilimleri sorularında altı çizilen kelimelere dikkat etmekte yarar var. ‘En az’, ‘en çok’, ‘iki katı’ gibi ifadeleri doğru anlamak önemli. Grafikleri iyi yorumlamak da dikkatli olunması gereken bir başka nokta. Edebiyatta verilen soruda önce ne istendiğine dikkat edin. Çünkü uzun paragraf sorularında en sık yapılan hatalardan biri, sizden ne istendiğini dikkatli okuyup anlamamak.

Sınav anında ne yapmalı?

Uzmanlar sınav anında dikkat edilmesi gerekenler konusunda adayları uyarıyor. Önerileri ise şöyle:
- Kitapçığa göz atın. Bu size vakit kaybettirmeyeceği gibi, kitapçığa hakim olmanızı ve heyecanınızın  azalmasını da sağlar. Muhtemel değişiklikleri görmenize ve kitapçıkta eksik sayfa, baskı hatası gibi  şeyler varsa en baştan düzeltmenize yardımcı olur.
- Soruları en iyi bildiğiniz bölümden başlayarak yanıtlayın. Böylece sınava biraz daha rahat  başlayabilirsiniz.
- Çözemeyeceğiniz soruların da olabileceğini unutmayın ve bu tür sorularla karşılaştığınızda, güvensizlik duygusuna kapılmadan bir sonrakine geçin.
- Hiçbir fikriniz yoksa cevap vermeyin.
- Soruları çok iyi okuyun. Tüm yanıtları gözden geçirin. “Bu soru çok uzun, yapmayayım” diye    okumamazlık etmeyin.Uzun sorulardan korkmayın çünkü bunlar detaylı ve iyi açıklanmış oluyor; ‘uzun  soru’, ‘zor soru’ demek değil.
- Aynı test grubu içinde, zor ve kolay soruların aynı puan değerinde olduğunu hatırlayıp, sorularla    inatlaşmayın.
- Deneme sınavlarında izlediğiniz test sırasını değiştirme riskine kesinlikle girmeyin.
- Sınav aynı zamanda bilgiyi kullanma hızınızı ölçer. Zamana karşı yarıştığınızı da unutmayın ve vaktinizi  iyi kullanın.
- Bir soruda belirli bir süre geçtiği halde çözüme ulaşamazsanız bırakın.
- Cevabınızı değiştirdiğinizde önceki işaretinizi iyi silin. Optik okuyucu iyi silinmemiş cevabı da okuyabilir.
- Bütün seçeneklere göz atmadan doğru yanıtı işaretlemeyin.
- Dikkatiniz dağıldığı anda her şeyi bırakıp derin nefesle rahatlayın.
- Sınavdan erken çıkmayın, sürenizi sonuna kadar kullanın.
- Sınav sırasında kısa bir süre için bile olsa tuvalete gitmek dâhil olmak üzere salondan çıkmasının yasak  olduğunu unutmayın.

Sabah, Hürriyet

Diğer Haberler

TÜRKSAT 5A Ekimde fırlatılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TÜRKSAT 5A’nın Ekim ayında uzaya fırlatılacağını açıkladı.
02.07.2020

Sınavlar sonrası sonuçlar ve tercih süreci

Lise ve üniversiteye giriş sınavları tamamlandı. LGS sonuçlarının 16 Temmuz’da, YKS'nin ise 28 Temmuz’da açıklanması planlanıyor. Bu süreçten sonra adaylar için daha zorlu bir maraton olan tercih dönemi başlayacak.
01.07.2020

Karadeniz dalgaları elektrik üretecek

Karadeniz’de tamamen yerli üretimle dalga, rüzgar ve güneş enerjisinden elektrik üretimi yapabilmek için özel bir proje hazırlandı. Kurulan sistem hayata geçirildiğinde toplam 6 kilowatt'lık bir enerji sağlanacak.
01.07.2020

Yerli elektrikli tren raylara indi

Türkiye'nin ilk yerli ve milli elektrikli treni Sakarya'da raylara indi. Üretilen milli elektrikli tren setinin maksimum hızı 160 kilometreye ulaşıyor.
29.06.2020
Günün Sohbeti
Sırada >>
×
Sıradaki

Kıssadan Hisse

Günün Sohbeti
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin