İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:34 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:32
Hava - Az Bulutlu 27°C Nem %42
Türkçe
18 Zilka'de 1441 9 Temmuz 2020 Perşembe Saat: -
Menü

Konut satışlarında yabancı alımlı hareketlilik

25.07.2017    A+ | A-

2017 yılının ilk 6 ayı geride kalırken konut satışları geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 3.7 artışla 654 bini geçti. Alımlarda Körfez yatırımcıların son aylardaki hareketliliği dikkat çekti

Türkiye genelinde haziran ayında 97 bin 579 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı, bir önceki aya göre yüzde 16.3, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 8.1 azalış kaydetti.

Yaz durgunluğunun hissedildiği haziranda bu rakamlar yakalanmasına karşılık bu yılın ilk 6 ayındaki toplam konut satışları geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 3.7 artışa işaret etti. Bu yılın ilk 6 ayında toplam konut satışı 654 bin 363 olarak gerçekleşti.

2016 yılının ilk 6 ayında ise bu sayı 630 bin 799 olmuştu. Geçen yıl toplamında ise 1 milyon 341 binlik konut satışıyla rekor yaşanmıştı. Geçen ay Ramazan ve bayram etkisi başta olmak üzere düşen satışları ise büyük oranda yabancıya yapılan konut satışı kapattı.

Geçtiğimiz ay yabancıların Türkiye’den aldığı konut sayısı yüzde 24.8 artışla 1.926 oldu. 2017’nin ilk 6 ayında yabancıya yapılan toplam satış ise 9 bin 595 olarak gerçekleşti. Geçen ay Suudi arabistan vatandaşları Türkiye’den 612 konut satın aldı. Bunu 239 konutla Irak, 136 konutla Kuveyt, 115 konutla Rusya, 87 konutla İngiltere takip etti.

KDV ve vatandaşlık!

Yıl içinde sektöre yönelik yapılan düzenlemelerle birlikte yabancıya satışların arttığına dikkat çeken sektör temsilcileri, özellikle KDV avantajı ve vatandaşlık haklarıyla birlikte yabancının Türkiye’den konut alımını hızlandırdığını ifade etti.

Milliyet

Diğer Haberler

Yüksek maaşlı çalışanın kıdemi arttı

Temmuz ayıyla birlikte kıdem tazminatının tavanı yüzde 5.75 artarak, 7 bin 117 liraya çıktı. Böylece, brüt maaşı, 7 bin 117 liranın üzerinde olanların alacakları kıdem tazminatı tutarı da yükseldi
09.07.2020

Güneş enerjisinde yerli teknoloji kullanımı artacak

Güneş enerjisine dayalı mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ihaleleri kapsamında kurulacak santrallerdeki modüllerde yerlilik oranının en az yüzde 70 olması gerekecek, modül üretiminde kullanılan güneş hücrelerinde de yerlilik şartı aranacak.
08.07.2020

Çiftçiye 'anızı yakma gübreye dönüştür' önerisi

Ziraat Mühendisi Fehmi Kiraz, özellikle buğday gibi hububat ürünlerinde hasat döneminin yaşanması nedeniyle çok görülen anız yakma vakalarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
06.07.2020

Elektrikte yeşil tarife seçimi

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi artarken dileyen tüketiciler yenilenebilir elektrik tarifesine geçebilecek.
03.07.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

İki Dakika

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin