İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Öğle12:53 İkindi15:42 Akşam18:09 Yatsı19:30 İmsak06:00 Güneş07:26 İşrak08:06
Hava - Çok Bulutlu 14°C Nem %93
Türkçe
13 Rebi'ül-evvel 1442 30 Ekim 2020 Cuma Saat: -
13 Rebi'ül-evvel 1442
Öğle
12:53
İkindi
15:42
Akşam
18:09
Yatsı
19:30
İmsak
06:00
Güneş
07:26
İşrak
08:06
Menü

Myanmar’da durum kritik

29.08.2017    A+ | A-

Binlerce kişi, Bangladeş sınırına doğru zor şartlarda kaçmaya çalışıyor. Myanmar’ın Arakan eyaletinde saldırılar sonrasında çatışmalar devam ederken, şiddet olaylarında hayatını kaybedenlerin sayısı sürekli artıyor.

Bununla beraber, Myanmar ordusunun başlattığı operasyonlar sonrası birçok Arakanlı Müslüman (Rohingya) köylerinden ayrılmak zorunda kalırken, Bangladeş sınırına sığınan Rohingyalar, buradan da geri çevrildi. Öte yandan Arakan’da yaşayan ve Müslüman olmayan yaklaşık 4 bin kişi, ordu tarafından bölgeden tahliye edildi.

Arakan’da 1 milyondan fazla Müslüman yaşıyor ülkede vatandaşlık dahil birçok temel haktan yoksun.

Arakan'da 3 günde 3 bin kişi öldürüldü

Myanmar'da vatandaşlık hakları bulunmayan Arakanlı Müslümanlar, Bangladeş sınırına kaçıyor. Son birkaç günde yaklaşık 5 bin kişi sınırdaki Cox's Bazar'da kurulan mülteci kampına ulaştı. Avrupa Rohingya Konseyi Sözcüsü Dr. Anita Schug, "Arakan'da yavaşlatılmış bir soykırımla karşı karşıyayız" diyerek, şiddet olaylarında cumadan bu yana yaklaşık 3 bin Rohingya Müslümanının yaşamını yitirdiğini, 100 bin kişininse yerinden edildiğini söyledi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Myanmar'ın Arakan eyaletindeki Müslümanlara ait evlerin sistematik bir şekilde yıkılmasını kınadı.

İngiltere, Arakan'da yaşananları görüşmek üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) acil toplantıya çağırdı.

18 bin Müslüman Bangladeş'e geçiş yaptı

Uluslararası Göç Örgütü, 18 bin Rohingya Müslümanı'nın Myanmar'daki şiddetten kaçarak Bangladeş'e gittiğini söyledi.

Ajanslar

 

Canlı Yayın
Güne Merhaba
AKRA CANLI
Sıradaki

Günün Sohbeti

Güne Merhaba
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin