İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:30 Güneş05:26 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:39 Yatsı22:27
Hava - Parçalı Bulutlu 16°C Nem %72
Türkçe
11 Şevval 1441 3 Haziran 2020 Çarşamba Saat: -
Menü

'Abur-cubur ve kakaolu gıdalar alerji sebebi'

'Abur-cubur ve kakaolu gıdalar alerji sebebi'

19.09.2018

Alerj uzmanı Dr. Yonca Tabak, kakao içeren abur cuburların çocukları hasta ettiğini söylüyor. Okulla birlikte nezle ve viral enfeksiyon dönemi de başladı. Ebeveynlerin bu dönemdeki en önemli sıkıntısı tekrarlayan hastalıklar.

Özellikle kreş ve ilköğretimde ders kaybına sebep olan bu duruma beslenme hatalarının yol açtığını savunan Tabak, çocukları hastalıklardan korumak için bazı besinlerin tüketiminin engellenmesi gerektiği görüşünde.

Beslenme yanlışlarının bağışıklık sistemini baskıladığı ve vücuttaki oksidatif stresin artmasına yol açtığını anlatan Tabak, ailelere Akdeniz tipi beslenme ve öğünlerde antioksidan gıdaların artırılmasını salık veriyor.

Tabak’ın beslenme değişiklikleri listesinin ilk sırasında uyumadan en az 2 saat önce çocuklara yemek yedirilmemesi ve süt içirilmemesi var.

Listenin ikinci sırasında ise kakao ve kakaolu içeren her türlü ürünün yedirilmemesi yer alıyor. Ayrıca kafein içeren kolalı içecek, çay, kahve, buzlu çaydan sakınılmasını, kraker, bisküvi gibi paketli hazır hamur işi ürünlerin yedirilmemesini salık veren Tabak, bu ürünlerin reflüye neden olduğunu ve reflünün de birçok hastalığı tetiklediğini savunuyor.

Meslek yaşamında en çok karşılaştığı birinci yanlışın, çocuğu süt içirip veya yemek yedirip uykuya yatırma alışkanlığı olduğunu dile getiren Tabak, “Çocuk aç yatmasın mantığı ile yapılan bu yanlış uygulama kesildiğinde hiç reflü yakınması bile olmayan pek çok çocuğun daha az hastalandığı görülüyor. Mideye süt veya yemek gittiğinde salgılanan asit, yatıldığında ağız boğaz yoluna kaçabiliyor" dedi.

Milliyet

Diğer Haberler

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020

Çocuklar D vitamininden mahrum kalmamalı

Uzmanlar COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan çocukların D vitaminine ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.
27.05.2020

Oruç sonrası beslenme düzeni nasıl olmalı?

Bayram gelirken uzmanlar oruç sonrası beslenme konusunda tavsiye ve uyarılarda bulundu. Özellikle bayramda dikkatli beslenmek hayati öneme sahip.
22.05.2020

İnci kefalinin tersine göçü başladı

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalinin, her yıl olduğu gibi bu yıl da tatlı su ağızlarına doğru göçü başladı.
18.05.2020
Evdeki Huzur
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadislerle Günün Duası

Evdeki Huzur
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin