İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:36 Güneş05:33 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:33
Hava - Parçalı Bulutlu 22°C Nem %73
Türkçe
17 Zilka'de 1441 8 Temmuz 2020 Çarşamba Saat: -
Menü

2019’un enerji eğilimleri

01.03.2019    A+ | A-

Enerji segment uzmanı Louis Shaffer, 2019 yılı enerji eğilimleri değerlendirmesinde yenilenebilir enerji için yapılan Kurumsal Güç Alım Sözleşmelerinin hız kazanacağını, elektrikli araç pazarının büyümeye devam edeceğini, rüzgar ve güneş enerjisi projelerinin gümrük vergilerine tabi olmadan ve enerji depolama özelliğini içerecek şekilde başlatılacağını, küresel emisyonları azaltmada aciliyet vurgusunun güçleneceğini söylüyor. 

Shaffer’in ön plana çıkardığı dört trend şöyle:

Yenilenebilir enerji için yapılan Kurumsal Güç Alım Sözleşmeleri (PPA) hız kazanıyor:

ABD’de gelenekleşmiş olan daha az karbon ayak izi için uzun dönemli sözleşmelere zemin hazırlayan güç alım sözleşmelerinin varlığı ve büyümesi Avrupa’da gitgide yaygınlaşıyor. İşletmeler temiz olarak oluşturulmuş gücün sürümü için yenilenebilir enerji tesislerinin inşasına doğrudan kaynak sağlayabiliyor.”

Elektrikli Araç (EV) pazarı da büyümeye devam edebilir

“Gitgide daha fazla model piyasaya çıktıkça ve şarj etme altyapısı arttıkça Elektrikli Araç (EV) pazarı da büyümeye devam ediyor. 

Şebeke operatörlerinden, belediyelere, ticari binalara ve gelişimcilere kadar pek çok paydaşın, EV şarj altyapılarını sürdürülebilir şekilde barındırmak için bu uygulamayı benimsemesi gerekiyor. Kısa süre önce hazırlanan raporda da görüldüğü gibi, milyonlarca elektrikli aracı destekleyecek olan altyapıyı geliştirmek, yalnızca Birleşik Krallık ve Almanya’da 14 milyar euro pazar fırsatı anlamına geliyor. Akıllı şarj ve akü depolama bu büyümeyi sağlamada kilit rol oynuyor.”

Rüzgar ve güneş enerjisi projeleri gümrük vergilerine tabi olmadan ve enerji depolama özelliğini içerecek şekilde başlatılıyor.

“Avrupa genelindeki şirketler toptan enerji pazarlarında rekabet edebilmek için yenilenebilir enerji tesislerini ticari anlamda inşa etmeye başlıyor. Bu şekilde bir enerji üretimi, bu tür tesislere yalnızca mevcut geniş ölçekli enerji üretimiyle rekabet etmeye dayalı olarak etkili bir şekilde maddi kaynak sağlanabileceği anlamına geliyor. Bu tesislerin bazıları, enerji depolama özelliğini ekleyerek, yüksek perakende oranlarının ortaya çıktığı zamanlardan yararlanmak amacıyla ara kazanç sağlayabilir ve sonuç olarak yatırım karlılığını arttırabilir.”

Küresel emisyonları azaltmada aciliyet vurgusu yapılıyor

Bu rapor aynı zamanda küresel ısınmanın işaretlerini daha ağır hava koşulları ve deniz seviyesinin yükselmesiyle hali hazırda da görmekte olduğumuzu gösteriyor. Dünya genelinde had safhaya ulaşan aşırı sıcaklık, soğuk hava, fırtına, yangın ve kuraklıklardan sonra; 24.Taraflar Konferansı’nda, kısa dönemde hangi adımların atılabileceğine odaklanılması bekleniyor.

Dünya

Diğer Haberler

Çiftçiye 'anızı yakma gübreye dönüştür' önerisi

Ziraat Mühendisi Fehmi Kiraz, özellikle buğday gibi hububat ürünlerinde hasat döneminin yaşanması nedeniyle çok görülen anız yakma vakalarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
06.07.2020

Elektrikte yeşil tarife seçimi

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi artarken dileyen tüketiciler yenilenebilir elektrik tarifesine geçebilecek.
03.07.2020

İhracat rakamlarında artış

İhracat haziranda, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15.8, mayısa göre yüzde 35 artışla 13.5 milyar dolara yaklaştı. Otomotiv endüstrisi en fazla ihracat gerçekleştirilen sektör oldu.
03.07.2020

'Kristalleşen bal doğaldır'

Tağşiş ve bilgi kirliliğinin en yoğun olduğu gıda ürünü bal olarak gösteriliyor. Doğru bal için kristalleşmeye ve etikete bakılmalı.
02.07.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Güne Merhaba

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin