İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:28 Güneş05:26 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:40 Yatsı22:29
Hava - Parçalı Bulutlu 28°C Nem %41
Türkçe
13 Şevval 1441 5 Haziran 2020 Cuma Saat: -
Menü

YKS’ye bir ay kala adaylara önemli hatırlatmalar

YKS’ye bir ay kala adaylara önemli hatırlatmalar

14.05.2019

Üniversite adaylarının heyecanla beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) bir ay kaldı. Uzmanlar, adaylara son ayda bol bol deneme çözmelerini öneriyor. Ancak sadece çözmek yetmez, yapılamayan soruları kontrol edip, analiz etmek de önemli.

Binlerce adayın üniversiteli olmak için ter dökeceği Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) bir ay kaldı. 2.5 milyon kişinin katılacağı sınav, 15-16 Haziran’da yapılacak.

Eğitimcilerin önerileri ise şöyle:

“YKS hazırlığında belli dönemlerde adayların üzerinde durması gereken çalışma yöntemleri var. Son dönemde bu yöntem, denemeler oluyor. Özellikle TYT adına yapılacak sık ve düzenli denemeler adayların sınav stratejisi geliştirmede ve süreyle ilgili sorunlarını gidermede en önemli çalışma. Denemeleri bitince bir kenara kaldırmadan analiz etmek, yanlış ve boş soruların çözümlerini kontrol etmek gerek. Analiz edilmeyen bir denemenin tek getirisi tekrar yapmış olmaktır, ama eğer analiz edilirse aynı zamanda konu çalışması da yapılmış olur.

‘Artık konu çalışması yapılmaz’ gibi yargılar doğru değil. Özellikle AYT gibi bilgi temelli bir sınavda son güne kadar konu çalışması yapılabilir. AYT çalışmalarına dikkat edilmeli. Zamanın kısıtlı olması nedeniyle tüm eksikler kapatılamayabilir. Unutmamak gerekir ki testlerin içindeki her sorunun getirisi aynı. Netleri arttıracak asıl strateji eksiklerin fazla olduğu derslerin üzerine gitmek. Bu her ne kadar çalışan kişi için sıkıcı olacaksa da getirisi çok fazla. Özellikle temel konuları öğrenmek gerekiyor. "

YKS’nin ilk oturumu olan TYT’den en az 150 puan alan adayların ikinci oturum puanları da hesaplanacak. Alamayanların ise puanları oluşturulmayacak.

TYT’den 150-180 puan alanlar, sadece iki yıllık önlisans programına başvurabilecek, 180 ve üzeri alanların lisans tercihi yapma hakkı olacak.

TYT’nin sınava katkısı yüzde 40. AYT’nin ise yüzde 60.

Soru sayısı Türkçe’nin önemini arttırdı. Türkçe soru sayısıyla adaylar için önemli bir test oldu.

Matematik de Türkçe gibi belirleyici. 40 matematik sorusunun tümünü doğru yanıtlayan, Türkçe’de benzer performansı gösterene göre ileri geçecek.

Sosyal bilimler soru sayısı az olmasına rağmen katsayı değeri en yüksek test. Kesinlikle göz ardı edilmemeli.

Özellikle başarı sırası yüksek programlara yerleşmek isteyen adaylar için, fen bilimleri soruları önemli. Adaylar, sınava hazırlanırken Türkçe ve matematiğe verdiği özeni, bu test için de göstermeli.

Hürriyet

Diğer Haberler

Milli uydu İmece'nin testleri başlıyor

Türkiye'nin ilk yerli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu İmece'nin gelecek yıl uzaya fırlatılması planlanıyor.
04.06.2020

Fatih Sondaj Gemisi Trabzon’da arama yapacak

Karadeniz'de petrol arayacak olan ve 29 Mayıs günü İstanbul'dan hareket eden Fatih Sondaj Gemisi Trabzon'a ulaştı.
02.06.2020

Özel okullarda telafi için takvim belli oldu

Özel okulların 19 Haziran'a kadar uzaktan eğitime devam edeceği, 15 Ağustos'tan sonra 3 haftadan az olmamak kaydıyla yüz yüze telafi eğitimi yapacağı duyuruldu.
02.06.2020

LGS'de mesafe ve maske kuralı

20 Haziran'da yapılacak Liselere Geçiş Sınavı'nın (LGS) nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin bilgiler paylaşıldı.
01.06.2020
Hadisler Deryası
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadislerle Günün Duası

Hadisler Deryası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin