İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:39 Güneş05:35 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:44 Yatsı22:31
Hava - Az Bulutlu 28°C Nem %51
Türkçe
20 Zilka'de 1441 11 Temmuz 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

LGS öncesi son hatırlatmalar

31.05.2019    A+ | A-

Liselere Giriş Sınavı yarın saat 9.30’da başlıyor. 3 yanlışın bir doğruyu götüreceği sınavda küçük hatalar yüzünden büyük puanlar kaybetmemek için önce kaygı ve stresi yenmek gerekiyor.

Sınavda süreyi iyi kullanmak, soruları doğru okumak, soru köklerine dikkat etmek, işlemleri yazarak çözmek hata yapma ihtimalini en aza indiriyor

İki oturumdan oluşan Sözel Alan’da 50, Sayısal Alan’da 40 olmak üzere toplam 90 sorunun yer aldığı sınavda hedefe ulaşmak için adayların kaygı ve stresten uzak, yüksek motivasyonla soruları çözmesi önemli. Öyle ki pek çok öğrenci sınavda yaptığı küçük hatalar nedeniyle en kolay soruları bile çözemiyor.

Süreyi iyi kullanamamak, soruları iyi okumamak, soru köklerine dikkat etmemek, işlemleri kafadan yapmak, önyargılı olmak, kaydırma yapmak bu hatalardan birkaçı.

Soru köklerini iyi okuyun

- Önce soru kökünü okuyun ve sizden ne istenildiğini anlamaya odaklanın. Sonra soruda verilen bilgiyi okuyup, ardından soru kökünü gözden geçirin.

- Etkin bir zaman yönetimi stratejiniz olsun. Sınava hangi test türünden başlayacağınızın ve nasıl bir sıralamayla devam edeceğinizin kararını önceden verin.

- Cevabından emin olmadığınız soruları boş bırakın. Tüm test bittikten sonra zaman artarsa soruyu en baştan değerlendirip çözmek (turlama tekniği) en iyi yöntem. 

- Emin olmadıkça daha önce verdiğiniz cevabı değiştirmeyin. 

- Soru çözümünü kitapçığınızdaki sırayla yapın. Cevabını bulduğunuz soruları aynı anda cevap kâğıdına işaretleyin. 

- Sınav sonrasında, çözülemeyen, zorlanılan soruların çözümlerini öğrenin, eksiklerinizi kapatın. Turlama tekniği, konsantrasyon üst düzeyde olacağından burada da en iyi yöntem.

- Sınav sırasında ise kendini dış ortamdan soyutlamak, soruları doğru okumak, özgüvenli ve sakin olmak gerekiyor.

15 dakika sonra gelen giremeyecek

Sınav başladıktan itibaren ilk 15 dakika içerisinde gelenler sınava alınacak, sonrasında gelenler ise alınmayacak. Sınavda öğrencilerin kalem, kalemtıraş ve silgi dışında herhangi bir eşya bulundurması yasak

Milliyet

Diğer Haberler

Formasyon Ücretsiz Verilecek

Bakan Ziya Selçuk, öğretmen adaylarına gelişim psikolojisi, ölçme-değerlendirme, sınıf yönetimi, rehberlik gibi dersler verilen formasyon eğitiminin kalktığını ifade etti.
10.07.2020

Flamingoların yaşam alan: Tuz Gölü

Kuş varlığı yönünden Türkiye'nin en zengin gölleri arasında yer alan Tuz Gölü, her yıl binlerce flamingoya ev sahipliği yapıyor.
10.07.2020

Elektrik tüketimi rekor seviyeye çıktı

Türkiye’de elektrik tüketiminde önceki gün 931 bin 368 megavatsaatle günlük bazda bu yılın rekor seviyesine ulaşıldı
09.07.2020

Hacı adaylarına 2 seçenek: Ertele veya vazgeç

Bu yıl kayıt yaptıran hacı adaylarının 2021 yılı için erteleme ya da vazgeçme tercihinde bulunabilecekleri bildirildi.
08.07.2020
Bilinçli Aile
Sırada >>
×
Sıradaki

Sözün Özü

Bilinçli Aile
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin