İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:30 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:33 Yatsı22:17
Hava - Açık 14°C Nem %77
Türkçe
3 Şevval 1441 26 Mayıs 2020 Salı Saat: -
Menü

Sarımsak pazarı hareketli

Sarımsak pazarı hareketli

20.09.2019

Kastamonu Taşköprü’nün coğrafi işaretli ünlü sarımsağı martta başladığı fiyat artışıyla üreticisini de şaşırtmaya devam ediyor. Martta bölgedeki pazarlarda 6-15 lira arasında değişen fiyatlarla satılan sarımsak, İstanbul’da market raflarında bu fiyat 40 liraya kadar çıkıyordu.

Her hafta yeni bir artışla karşılaşan tüketici de şaşkın. Taşköprü’de tezgahlarda 20-40 lira arasında satılan sarımsak kilo fiyatı, markette 50-70 lira arasına geldi.

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, geçen yıl fiyat düşüşü yaşanan sarımsakta bir taraftan bu nedenle üretim azalışı, diğer taraftan dolu ve yağmur nedeniyle oluşan kayıplarla fiyatların tavan yaptığını söyledi.

İthalat endişesi

Yıldırım, Şanlıurfa, Gaziantep ve Balıkesir’deki düşük üretime dikkat çekerken, “Hasattan önce zarar gören başta Şanlıurfa Birecik gibi yerlerdeki üreticiler bile Taşköprü’den sarımsak almak istiyor. Kendi bölgesine yetmiyor. Taşköprü’dekiler de şaşkın. Üretici ‘fiyat çok yükseliyor, biz bundan korkuyoruz’ diyor. Çünkü sarımsak, soğan gibi değil, tüketim azalacak diye korkuyorlar. 100 bin ton civarındaki üretim tüketimi karşılıyor” dedi.

Daha önce Çin’den ciddi bir sarımsak ithalatı vardı. 2014’te Türkiye’nin coğrafi işaretli ürününü kaybetmemek adına tonda 2 bin dolarlık ek vergi konuldu. Yıldırım, üreticilerin ithalatın devreye alınmasından endişeli olduğunu belirtti.

Milliyet

Diğer Haberler

Teknoloji rüzgar yatırımlarını artırıyor

Türkiye'nin rüzgar enerjisi kapasitesinin 100 bin megavatın üzerinde olduğu belirtildi.
20.05.2020

800'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi

COVID-19 salgınının ekonomi üstündeki olumsuz etkilerini azaltmak ve yerli sanayii ithalat baskısına karşı korumak amacıyla yüzlerce ürüne ilave gümrük vergisi getirildiği belirtildi.
20.05.2020

Fuarlar sanal ortama taşınıyor

COVID19 ile birlikte iptal olan fuarlar, sanal olarak yeniden düzenlenmeye başlıyor.
18.05.2020

Gıda paketinde doğal ve taze yazılamayacak

Paketli gıdaların etiketlerinde ‘yüzde 100 doğal’, ‘gerçek doğal’, ‘hakiki doğal’ gibi yanıltıcı ifadeler yazılamayacak.
13.05.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadislerle Günün Duası

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin