İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle12:53 İkindi15:44 Akşam18:12 Yatsı19:32 İmsak05:58 Güneş07:23 İşrak08:03
Hava - Çok Bulutlu 16°C Nem %67
Türkçe
22 Rebi'ül-evvel 1443 28 Ekim 2021 Perşembe
Giriş Yap

Hız sınırına dikkat

26.07.2021    |

Hangi araç nerede hangi hızla gidecek, cezalar ne kadar?

Dünya genelinde genel trafik kuralları benzerlik gösterse de bazı keskin farklar da bulunuyor. Ehliyet yaşları, sınıfları, cezalar ve hatta trafik yönleri bile ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Çoğunlukla sağ şeritten akan trafik, Japonya, Hindistan gibi Uzakdoğu ülkelerinin yanı sıra İngiltere ve Kıbrıs’ta da ters yönden akıyor. Bu trafik akışı için özel olarak sağdan direksiyonlu araçlar üretiliyor. Hız sınırları da ülkelere göre farklılık gösterebilen trafik kurallarından bir tanesi olarak göze çarpıyor. Hem Avrupa’da hem de Türkiye’de yakın zamanda en çok konuşulan trafik gündem maddelerinden birisi haline geldi. Almanya gibi ülkeler sınır olmayan yerlerde sınır koymayı hedeflerken Türkiye’de düşük görülen sınırların arttırılması planlanıyor.

Trafikte hız sınırını aşmanın cezası ne kadar?

Sürücülerin yapabileceği maksimum hız yola ve araç cinsine göre değişebiliyor. Hız sınırının aşıldığı durumlarda verilen ceza ise hız sınırının ne kadar aşıldığına göre farklılık gösterebiliyor. 2021 hız sınırını aşma cezaları ise şu şekilde:

- Hız sınırının yüzde 10 ila yüzde 30 aşılmasının cezası 314 TL ve 10 ceza puanı.

- Hız sınırının yüzde 30 ila yüzde 50 aşılmasının cezası 652 TL ve 15 ceza puanı.

- Hız sınırının yüzde 50’nin üzerinde aşılmasının cezası ise 1.340 TL ve 15 ceza puanı.

Özellikle otoyollarda gişeden gişeye ortalama hız ölçülerek veya EDS ile uygulanan ve fotoğraf ile ikâmet adresine gönderilen cezalar yeterli caydırıcılığa sahip olmayabiliyor. Çünkü plakaya yazılan cezalar, sürücünün farklı olabilmesi sebebiyle sürücü ehliyetine ceza puanı olarak işlenmiyor. Bu da aynı trafik suçundan çevirmeye girerek yakalanan sürücüye kıyasla daha az bir cezayla atlatmak anlamına geliyor. 1 sene içerisinde ceza puanı 100’e ulaşan sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile ellerinden alınıyor ve yeniden eğitime tabi tutuluyor. Bir yıl içinde üç defa (100) ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri süresiz olarak iptal ediliyor.

Çevreciler düşük hız sınırı istiyor

Günümüz mobilite dünyasının konsantrasyonu daha düşük karbon emisyonu üzerine yoğunlaşmış durumda. Almanya gibi hız sınırı olmayan otobanlara sahip Avrupa ülkelerinde ise yeni tartışma konusu sınır getirmek. Çünkü sınırsız hız, sınırsız tüketim anlamına geliyor. Daha yüksek yakıt tüketimi de doğal olarak araçların çok daha fazla karbondioksit emisyonu oluşturmasına sebep oluyor. Özellikle çevreci birlikler ve siyasiler hem gürültüyü hem de emisyonu yeni hız sınırları ile düşürebileceklerini ve ülke ekonomisine de katkıda bulunacaklarını vurguluyorlar. Bununla birlikte bu sınırlamalar elektrikli araçların menzilini uzatmak için de bir ön hazırlık olarak belirtiliyor.

­

 

 

 

Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Canlı Yayın
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin