İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:39 Güneş05:35 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:44 Yatsı22:31
Hava - Parçalı Bulutlu 24°C Nem %73
Türkçe
20 Zilka'de 1441 11 Temmuz 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

TürkAkım ve Tanap ile enerji merkezindeki Türkiye

08.01.2020    A+ | A-
Türkiye, hem kendi enerji arz güvenliği için, hem de enerjide kavşak ülke olma hedefine yönelik birbiri ardına önemli adımlar atıyor. Azerbaycan gazını taşıyan TANAP’ın ardından TürkAkım ile Türkiye enerjide hem merkez, hem de stratejik bir köprü oluyor.
 
Geçen yıl sonu Azerbaycan doğal gazını Avrupa’ya taşıyan TANAP’ın vanasını açan Türkiye şimdi de Rus doğal gazını Avrupa’ya ileterek stratejik hamlelerine bir yenisini ekliyor.
 
Rus gazını taşıyacak TürkAkım’ın bir hattı Türkiye’nin doğal gaz tedariğini güvence altına alacak, diğer hattı ise Avrupa’ya gaz iletimiyle Türkiye’yi kritik bir transit ülke haline getirecek.
 
Milliyet' te yer alan habere göre, TürkAkım ve Azerbaycan doğal gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya ileten Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) ile birlikte Türkiye enerjide tam anlamıyla ‘merkez ülke’ konumuna taşınıyor.
 
Kasım ayı sonunda Avrupa bağlantı töreni yapılan, Güney Gaz Koridoru’nun en önemli ayağı olan 1850 kilometre uzunluğundaki TANAP’ın ardından, TürkAkım ile Türkiye’nin hem kendi enerji arz güvenliğinde, hem de enerjide kavşak ülke olma hedefinde kritik bir adım daha atılmış olacak.
 
Denizin altında 2 hat ilerliyor
 
Hat, her biri 15.75 milyar metreküp hacimli iki koldan oluşuyor. Hattın ilk kolu Türkiye’nin gaz ihtiyacını karşılayacak. Avrupa’ya uzanacak ikinci kol ise planlar doğrultusunda Bulgaristan, Sırbistan ve Macaristan’a uzanacak.
 
TürkAkım'ın Bulgaristan'dan geçen koluna 'Balkan Akımı' adı verilecek. TürkAkım hattının ikinci yan borusu olan 'Balkan Akımı' hattından Bulgaristan'a yılda 19 milyar metreküp gaz girecek. Bu miktardan 12 milyar metreküpten fazlası doğrudan Sırbistan'a nakledilecek.
 
Enerji koridorları
 
Türkiye enerjide stratejik bir adımın daha merkezinde yer alıyor. ‘Enerjinin İpek Yolu’ olarak adlandırılan TANAP ile Azeri gazı Anadolu’dan geçerek Avrupa’ya ulaştı. Türkiye’nin bölgesinde enerji geçiş güzergahı olmasında kritik rol oynayan TANAP projesi de tarihi bir adım oldu. TANAP’ın Avrupa bağlantısı ile birlikte Azeri gazı Yunanistan sınırından geçerek hem Türkiye’nin, hem de Avrupa’nın enerji arz güvenliğinde kilit bir role sahip oldu.
 
Azeri gazı İpsala’dan geçerek Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile Avrupa’yı ısıtacak. Türkiye, yıllık ortalama 50 milyar metreküp doğal gaz tüketimi yaparken proje ile ilk etapta 6 milyar metreküplük kısım bu hattan karşılanacak. Zamanla bu kapasite ikiye katlanacak.
 
20 ilden geçti
 
Azerbaycan’ın Şah Deniz Sahası’nda üretilen doğal gazın Türkiye ile birlikte Avrupa’ya taşıyan TANAP projesi de hem Avrupa, hem Türkiye için kritik önemde.
 
Giriş noktası Gürcistan - Türkiye sınırında yer alan Ardahan - Posof, Avrupa’ya çıkış noktası ise Türkiye - Yunanistan sınırındaki Edirne - İpsala olan boru hattı, Türkiye’de 20 ilden geçti.
 
TANAP ile şimdi Azeri gazı AB sınırına dayanmış oldu. Proje kapsamında Türkiye sınırları içerisinde biri Eskişehir’de, diğeri Trakya’da olmak üzere ulusal doğal gaz iletim şebekesine bağlantı için iki çıkış noktası bulunurken, TANAP sistemi bir bölümü Marmara Denizi geçişi olmak üzere toplam 1850 kilometrelik boru hattı ile dünyanın sayılı enerji projeleri arasında yer aldı.
 
TANAP, 10 milyar metreküp doğal gazı direkt olarak Avrupa’ya, 6 milyar metreküp doğal gazı ise Türkiye’nin kullanımına olmak üzere toplam 16 milyar metreküp doğal gaz taşıyacak. İlerleyen yıllarda TANAP’ın taşıma kapasitesi önce 24 milyar metreküpe, ardından 31 milyar metreküpe çıkarılacak.
Diğer Haberler

Yüksek maaşlı çalışanın kıdemi arttı

Temmuz ayıyla birlikte kıdem tazminatının tavanı yüzde 5.75 artarak, 7 bin 117 liraya çıktı. Böylece, brüt maaşı, 7 bin 117 liranın üzerinde olanların alacakları kıdem tazminatı tutarı da yükseldi
09.07.2020

Güneş enerjisinde yerli teknoloji kullanımı artacak

Güneş enerjisine dayalı mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ihaleleri kapsamında kurulacak santrallerdeki modüllerde yerlilik oranının en az yüzde 70 olması gerekecek, modül üretiminde kullanılan güneş hücrelerinde de yerlilik şartı aranacak.
08.07.2020

Çiftçiye 'anızı yakma gübreye dönüştür' önerisi

Ziraat Mühendisi Fehmi Kiraz, özellikle buğday gibi hububat ürünlerinde hasat döneminin yaşanması nedeniyle çok görülen anız yakma vakalarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
06.07.2020

Elektrikte yeşil tarife seçimi

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi artarken dileyen tüketiciler yenilenebilir elektrik tarifesine geçebilecek.
03.07.2020
Şerh-i Mesnevi
Sırada >>
×
Sıradaki

Hikmet Hazinesinden Damlalar

Şerh-i Mesnevi
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin