İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Güneş07:17 İşrak07:56 Öğle12:54 İkindi15:50 Akşam18:20 Yatsı19:39 İmsak05:52
Hava - Parçalı Bulutlu 17°C Nem %88
Türkçe
5 Rebi'ül-evvel 1442 22 Ekim 2020 Perşembe Saat: -
5 Rebi'ül-evvel 1442
Güneş
07:17
İşrak
07:56
Öğle
12:54
İkindi
15:50
Akşam
18:20
Yatsı
19:39
İmsak
05:52
Menü

Obezitenin Sebepleri ve Çözüm Önerileri

10.07.2020    A+ | A-

'Paketli ürünleri hayatımızdan çıkaralım'

Prof. Dr. Volkan Yumuk, obeziteyle ilgili yaptığı açıklamada, kentleşmenin getirdiği yüksek enerji içerikli sağlıksız paketli gıdalar, fast food, trans yağ içeren ürünlerin obeziteyi tetiklediğini belirterek şunları söyledi:

İstanbul özelinde konuşacak olursak, insanlar yollarda çok fazla saat geçirmek zorunda kalıyor. Bu durum stresin yanı sıra hareketsizlik ve vakitsizliği tetikliyor.

Yemek vakitleri şaşıyor, hareketsiz bir topluluk ortaya çıkıyor. Vakitsizlik beraberinde hazır gıdaların, fast food türü yiyeceklerin tüketimine yol açıyor.

Yağlı gıdalar, tatlılar, şekerli içecekler, her türlü şeker eklenmiş kalorili içecekler ve trans yağ tüketimini azaltmamız lazım.

Trans yağ ve şeker birlikteliğinden hazırlanan paketli ürünleri hayatımızdan çıkartmamız şart.

Fruktoz önce trigliseride ardından vücutta yağlanmaya neden oluyor.

Bu beslenme modeli değişmediği sürece hastalıklardan kurtulamayız.

Trans yağlar organizma açısından toksik ve karaciğer yağlanmasına, ateroskleroz ve obeziteye neden oluyor.

Patates cipsi, çikolata, şekerli içecekler doğada olmayan yüksek yağ ve yapay şeker içeriyor.

Obezitenin önlenmesi, tanı ve tedavisinde diyetisyen, psikolog, egzersiz uzmanı, hemşire, hekim ve cerrah olmak üzere tüm disiplinleri barındıran bir ekibin birlikte görev yapması gerekiyor.

Milliyet

 

­

 

 

 

 

 

 

Dua Vakti
Sırada >>
×
Sıradaki

Kur’an-ı Kerim Meali - Cüz - Dipnotlu

Dua Vakti
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin