İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak04:14 Güneş05:56 Öğle13:15 İkindi17:08 Akşam20:24 Yatsı21:59
Hava - Az Bulutlu 24°C Nem %69
Türkçe
14 Zilhicce 1441 4 Ağustos 2020 Salı Saat: -
Menü

Kurban etleri nasıl korunmalı?

Özel Haber
Özel Haber
24.07.2020    A+ | A-

 

Kurban Bayramı birlik, beraberlik ve paylaşım için özel günlerdir. Kurban vesilesi ile et tüketme imkanı bulamayanlar bu paylaşımdan nasipdar olurlar. Bu sebeple kurban, toplumsal birliktelik için oldukça önemli bir ibadettir. Peki kurbanı kestikten sonra dikkat etmemiz gerekenler nedir?

Haberimizin devamında Veteriner Hekimler Muhammed Efe ve Mustafa Tayar'ın kurban etinin yüzülmesi, kurban etinin muhafazası hakkındaki AKRA'ya yaptığı değerlendirmeler yer alıyor.

İnsan beslenmesinde hayvansal protein oldukça önemlidir. Etlerin güvenli bir şekilde eve girebilmesi için hayvan satış noktaları ve hayvan kesim yerlerinde hijyen sağlanmış olmalıdır.

Çevre temizliği

Kurban kesimi sonrası ortaya çıkan artıklar ortalık yerde bırakılmamalı, rastgele atılmamalıdır. Göl ve akarsulara, kanalizasyonlara karıştırılmamalı, hayvanların yemesine ve çevreye yayılmasına izin verilmemelidir. Atık ve artıklar çöp bidonlarına atılmamalı, derin çukurlara gömülmelidir. Unutulmamalıdır ki hayvanlardan insanlara geçebilen ve zoonoz adı ile bilinen birçok hastalık etkeni bu atık ve artık maddelerle insanlara bulaşmaktadır.

Kurban etini yüzme işlemi ile ilgili ayrıntılar

Kurban derisinin düzgün ve hasarsız yüzülmesine dikkat edilmelidir. Yüzme işlemine önce bacaklardan başlanmalıdır. Yüzme işlemi esnasında derinin kıllı yönü ve deriyi yüzen kişilerin kirli elleri ete temas etmemelidir. Deri üzerinde yağ ve et parçaları bırakılmamasına özen gösterilmelidir. İç organlar dikkatlice çıkarılmalı, normal görünümünde olup olmadıklarına dikkat edilmelidir. Kesilen hayvanlara ait organlar, kesim sırasında oluşan atıklar, kist hidatik riskine karşı karaciğerler ve akciğerler kesinlikle evcil ve yabani hayvanlara verilmemelidir.

Kesim sonrası elde edilen deri ise bir iki saat dinlendirildikten sonra tuzlanmalıdır. Dinlendirilme esnasında derideki fazla su ve kan sızar. Böylece bozulma riski azalır. Dinlendirme işleminden sonra derinin yarısı veya 1/3'ü kadar ağırlığında, iri tanecikli kaya tuzu kullanılarak deri tuzlanır. Tuzlama işleminden sonra deri bohça şeklinde katlanarak soğuk ve uygun bir alanda muhafaza edilir.

Etlerin dinlendirilmesi ve muhafazası

Kurbanlık hayvanlardan elde edilen etler sıcak ve taze oldukları için 14 ilâ 20°C de 5-6 saat kadar dinlendirilmelidir. Daha sonra tüketim amacına göre sınıflandırılmalıdır. Kullanım miktarına göre ambalajlanmalı +4°C de soğutulmalıdır. Etler 12 saat olgunlaştıktan sonra tüketilmelidir. Olgunlaşmamış etler zor işlenir, iyi pişmez ve sert olur. Olgunlaşmış etler ise kolay işlenir, iyi pişer, gevrek ve lezzetli olur. Taze etler bir hafta bozulmadan tazeliğini muhafaza eder. Uygun büyüklükte ambalajlanan etler şoklandıktan sonra ise -18°C de 6 ay saklanabilir.

Etler tuz ile salamura edilerek de saklanabilir. Tuz, etlerin uzun süre bozulmasını önler.

Etlerin bir diğer saklama yöntemi ise kavurma işlemidir. Kavurma yapılan etler uygun şartlarda 1 yıl kadar saklanabilir. Etlerin çok uzun bir süre saklanması bozulmaya, besin değerlerinin azalmasına, lezzet ve aroma kaybına yol açar.

Eti doğru pişirmenin önemi

Etli gıdaları yerken aşırı yandırmak, duman ile pişirmek, aşırı kızartmak gibi yanlış pişirme yöntemleri ve bu tip besinleri yeme alışkanlığı uzun vadede sinidirim sistemi kanserlerine neden olmaktadır. Bu nedenle bu tip besinleri daha çok haşlama tipi ve sebze ile karışık olarak, sağlıklı yağlar ile ve ölçülü bir şekilde yemek sağlık açısından önemlidir.

AKRA

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Diğer Haberler

"Bayramda eti 3 gün arayla tüketin" uyarısı

Kurban Bayramı’nda orta yaş üstündekilere 2 gün arayla, kronik hastalığı olanlara ise 3 gün arayla et tüketmeleri önerisinde bulunuldu.
29.07.2020

Kurban etini poşette taşımayın

Fazlı Yalçındağ, kurbanlık hayvanın kesimden sonra parçalama işleminin de bilen biri tarafından yapılması gerektiğini belirterek, “Et işlemenin doğru adresi kasap dükkanıdır” dedi.
29.07.2020

Mesire alanlarındaki keneye dikkat!

Yeni tip koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlerin gevşetilmesiyle birlikte aileleler açık havada vakit geçirmeyi tercih ederken, mesire alanındaki keneler hem çocuklar hem de yetişkinler için tehlike oluşturuyor. Acil tıp uzmanları, kene ısırması durumunda ilk müdahalenin önemine dikkat çekti.
27.07.2020

Kurban Bayramı’nda beslenme tavsiyeleri...

Bayram sabahı kurban kesme telaşı olanlar kahvaltı öğününü atlayabilmektedir. Mümkün olduğunca kahvaltı yapılmalı. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için...
24.07.2020
Canlı Yayın
Sırada >>
×
Sıradaki

Güne Merhaba

Canlı Yayın
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin