İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Güneş07:17 İşrak07:56 Öğle12:54 İkindi15:50 Akşam18:20 Yatsı19:39 İmsak05:52
Hava - Çok Bulutlu 17°C Nem %88
Türkçe
5 Rebi'ül-evvel 1442 22 Ekim 2020 Perşembe Saat: -
5 Rebi'ül-evvel 1442
Güneş
07:17
İşrak
07:56
Öğle
12:54
İkindi
15:50
Akşam
18:20
Yatsı
19:39
İmsak
05:52
Menü

Kişisel verilerde duyarlı mıyız?

18.09.2020    A+ | A-

Cep telefonlarına yüklenen uygulamalar ne kadar güvenli? Bu uygulamalar hangi verilerimizi kullanıyor? Kişisel verilerimiz güvende mi? Bu konuda yapılan ufak bir anket kullanıcıların fikrinin olmadığını ortaya koyuyor.

Son dönemde sosyal medya uygulamaları hayatımızda önemli bir yer tutmaya başladı. Peki hayatımızın her anında bizlerle olan ve sürekli kullandığımız bu uygulamalar ne kadar güvenli? Her gün kullandığımız bu uygulamalar özel kalması gereken, kişisel verilerimizin ne kadarını kulanıyor? Biz bunları takip ediyor muyuz? Ya da hangi uygulamanın hangi veriyi kullandığını ne kadar biliyoruz? 

Hürriyet'te yer alan haberde İstanbul'da yapılan küçük bir anket çalışmasıyla bu sorulara alınan cevaplar paylaşılıyor. Sonuçlar düşündürücü. cevaplara göre yaş düştükçe kişisel verilerin korunmasına olan özen de azalıyor.

Okumadan onay veriliyor

Kullanıcılar kendi verilerinin ve fotoğraflarının bu uygulamalar tarafından kullanıldığının çoğunlukla farkında ama buna rağmen uygulamaları kullanmaktan vazgeçmeyeceklerini söylüyorlar. Bunun da kendileri için çok önemli olmadığını belirtiyorlar. Kullanıcıların bir kısmı uygulamaları indirirken verilere erişim konusundaki bazı izinleri vermediklerini belirtirken, bazıları ise bu izinleri okumadan uygulamaları yüklendiğini ifade ediyor.

Cihazlar günde kaç saat kullanılıyor?

Cep telefonu kullanıcılar uygulamalar içinde çok fazla saat geçiriyor. Kullanıcılara bu uygulamalara günde kaç saat vakit ayırdıklarını sorduğumuzda verilen yanıt çoğunlukla 3 saatin üzerinde oldu. Özellikle 18 yaşın altındaki gençlerde ise bu 8 saate kadar çıkıyor. Gençler düzenli olarak uygulamalar için kaç saat harcadıklarını kontrol ediyor ama bunun da onlar için bir önemi olmadığını belirtiyorlar.

Ücretsiz uygulamalar hangi bilgilere erişiyor?

Yoğun bir şekilde kullanılan sosyal medya uygulamaları aynı zamanda bizim tüm bilgilerimize de erişim sağlayıp onları milyarlarca dolar değeri olan bir ürüne dönüştürebiliyor. Bu uygulamaların ücretsiz olarak kullanıma sunulmasının en büyük nedeni de bu. Uzmanlara göre kullanıcıların uygulama ile ilişkisinin başladığı andan itibaren uygulamaya verilen konum, galeri ve rehbere erişim gibi izinlerin neredeyse tümünün kapatılması gerekiyor. Üstelik belirli aralıklarla bu ayarların kontrol edilmesi gerekiyor.

Uygulamaların kullanımı sınırlandırılabilir

Uygulamaları gereğinden fazla kullandığınızı düşünüyorsanız buna bir sınır koyabilirsiniz. Uygulamaların ayarlar bölümüne girip uygulamalarda ne kadar vakit harcadığınızı, gün içinde kaç kez açıp baktığınızı görebilir ve buna bir süre kısıtlaması getirebilirsiniz. Ayrıca telefonlarınızın ekran süresi ayarlarından da bu bilgilere erişip tüm uygulamalarla ilgili bir farkındalığa sahip olabilirsiniz.

­

 

Kur’an-ı Kerim Meali - Cüz - Dipnotlu
Sırada >>
×
Sıradaki

Ummandan İnciler

Kur’an-ı Kerim Meali - Cüz - Dipnotlu
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin