İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:24 İşrak06:08 Öğle13:11 İkindi17:11 Akşam20:46 Yatsı22:37 İmsak03:23
Hava - Hava durumuAçık 24°C Nem %83
Türkçe
15 Zilhicce 1445 21 Haziran 2024 Cuma
15 Zilhicce 1445
Güneş
05:24
İşrak
06:08
Öğle
13:11
İkindi
17:11
Akşam
20:46
Yatsı
22:37
İmsak
03:23
Giriş Yap

Robot süpürgeniz sizi dinliyor ve gözetliyor olabilir!

20.05.2024    |

Robot süpürgeden güvenlik kamerasına, bebek telsizinden kamerasına eviniz, işyeriniz hırsızlarca izleniyor, haritalandırılıyor olabilir.

Sesleriniz kaydedilip, kopyalanabilir. Telefonunuza, bilgisayarınıza wifi ağları üzerinden casus yazılımlar bağlanabilir.

Evlerdeki kameralı robot süpürgelerden mahrem görüntü ve ses kayıtlarının elde edilebildiğinin ortaya çıkması, 'akıllı' cihazlara yönelik güvenlik endişelerini gündeme taşıdı. 

ABD’deki bir üniversiteden bir grup araştırmacı, robot süpürgelerin evdeki sesleri kaydetmek için kullanılabileceğini açıkladı. Cep telefonları ve evlerdeki kameralı bilgisayarların da ortam verisini kaydetme olasılığı, siber güvenlik risklerini doğurdu.

Wi-Fi ağlarına dikkat!

Konu ile ilgili uyarılarda bulunan Mahmut Esat Yıldırım, şu bilgiler paylaştı:

 “Otellerde veya herhangi bir kurumda Wi-Fi ağına bağlanırken dikkatli olmanız gerekiyor. Yabancı istihbarat servislerinden tutun siber saldırganlara, artık bu teknikleri kullanıyorlar. 

Kişisel verileri ele geçirebiliyorlar

Dolandırıcılar hâkim, savcıyım diyerek vatandaşı arıyor, “Dolandırılan ‘Benim kan grubuma kadar’ söylediler, diyor. O bilgiyi bulabilmesi için sizin tüm yaşamınızı hacklemesi lazım. Tüm uygulamalarınızda aynı şifreyi kullanıyorsanız, basit bir şifreyse; bütün sistemlerinize, mailinize, sosyal medyanıza o şifreyle giriyorlar, sonra sizle ilgili ön rapor hazırlıyorlar. 

En son aşamada vatandaşı arayıp polisim, hâkimim ya da savcıyım diyerek, geçen gün şuraya tatile gitmişsinizden, kan grubunuza kadar her türlü bilgiyi aktararak güven kazanıyorlar. Bu yönteme ‘sosyal mühendislik’ diyoruz. Teknik insanları, mühendisleri bile bu şekilde dolandırabiliyorlar” dedi.

Güvenlik açıklarına dikkat!

Prof. Dr. Ali Murat Kırık ise cihazlarla elde edilen ses ve görüntülerin hem reklam amacıyla kullanılabileceğini hem de tehdit yoluyla siber saldırganların para sızdırmasına neden olabileceğini kaydetti. 

Kullanımı artan robot süpürgelerin içine casus yazılımların yerleştirilebildiğini söyleyen Kırık, garantisi olmayan ürünlerde güvenlik açığının daha fazla olabileceğini ifade ederek şu uyarılarda bulundu:

Elde edilen ses ve görüntüler reklam amacıyla kullanılabileceği gibi  tehdit yoluyla siber saldırganların size ulaşmasına ve para sızdırmasına sebebiyet verebilir. 

- Üreticiler, ürünlerinde güçlü güvenlik önlemleri ve şifreleme kullanarak veri güvenliğini sağlamalıdır.

- Kullanıcılar, üreticilerin güvenlik güncellemelerini düzenli olarak izlemeli ve cihazlarını en son yazılım sürümüne göre güncellemelidir.

- Kullanıcılar, uygulamaların ve cihazların hangi izinlere sahip olduğunu dikkatlice kontrol etmeli ve gereksiz izinleri kapatmalıdır.

- Evdeki internet ağı güvenli olmalı ve şifrelemeyle korunmalıdır.

- Cihazın fiziksel erişimi sınırlanmalı ve yetkisiz kişilerin cihaza müdahalesi önlenmelidir.

- Robot süpürge satın alırken, güvenilir ve iyi bir üne sahip üreticiler tercih edilmelidir.

Hürriyet

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close