İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Güneş07:17 İşrak07:56 Öğle12:54 İkindi15:50 Akşam18:20 Yatsı19:39 İmsak05:52
Hava - Parçalı Bulutlu 17°C Nem %82
Türkçe
5 Rebi'ül-evvel 1442 22 Ekim 2020 Perşembe Saat: -
5 Rebi'ül-evvel 1442
Güneş
07:17
İşrak
07:56
Öğle
12:54
İkindi
15:50
Akşam
18:20
Yatsı
19:39
İmsak
05:52
Menü

Vitamin takviyeleri işe yarıyor mu?

22.09.2020    A+ | A-

Son dönemde virüsten korunmak için bağışıklığın güçlendirilmesi konusu sıkça hatırlanırken bu anlamda vitamin takviyeleri de daha çok konuşulur hale geldi. Ancak vitamin takviyesinde doğal yollar yerine tabletlerin tercih edilmesi bu vitamin haplarının ne kadar faydalı olduğu sorusunu akla getiriyor.

İç hastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya özellikle salgın dönemlerinde bağışıklık sisteminin güçlü olması gerektiğini doğruluyor. Ancak bunun tek yolunun vitamin ve takviye almak olmayacağının da altını çiziyor.Kaya “Bağışıklık sisteminin yüksekliği yaşam tarzımızla doğru orantılı. Gece uykularımız, yaptığımız egzersiz, içtiğimiz su, yediğimiz yiyecekler ve stres yönetimi. Bu 5 basamağı ne kadar doğru yaparsak o kadar direncimiz artar. Gece doğru dürüst uymuyor, sabaha kadar oturuyorsanız, spor yapmıyor, yeterince su içmiyorsanız, stres yükünüz fazla ise ve sürekli karbonhidrat ağırlıklı, yağlı yiyecekler ile besleniyorsanız günde bir değil 10 kutu da içseniz bu vitaminlerin size hiçbir faydası olmaz!” diyor.

C Vitamini yiyeceklerden karşılanmalı

C vitamininin fazlasının vücuttan atıldığına dikkat çeken Dr. Kaya, her vitamin ve takviyenin illa haptan alınmasına karşı. Şöyle örnekliyor: “Günde 2 porsiyon taze meyve ya da sebze yemeği tüketiyorsak zaten yeterli C vitamini alıyoruz demektir. 1 kivide bile günlük C vitamini ihtiyacımızın 3’te 1’i var. Alınan fazla C vitamini zaten vücuttan atılıyor. Fazla vitaminle vücudu da yormamak lazım.”

D Vitaminin fazlası zarar

“D vitamini güneşten aldığımız bir vitamin. Yılda 1 kez check-up testlerinin sonucuna göre yerine koymak gerekir. Kafasına göre gidip ampul alıp, kırıp içmek, 2-3 hap yutmak... Doğru hareket olmaz çünkü fazlası zehirleyici olabilir. Hele ki kişinin karaciğer yağlanması varsa, tiroitleri çalışmıyorsa, tansiyon, gizli şekeri gibi hastalıkları varsa bunlar doğru düzgün tedavi edilmeden bu vitaminlerin avuç avuç alınması yarardan çok zarar verir.”

Vitamin kadar maske mesafe ve temizlik te önemli

Hürriyet'teki haberde, vitamin ve takviyeleri gelişi güzel kullanmanın yarardan çok zarar getirdiğini söyleyen kardiyoloji uzmanı Dr. Demet Erciyes, “Bazı vitaminler var ki sadece yağda erir. Başta D olmak üzere A, E ve K vitaminleri mesela. Eksikliği giderilmeli ancak asla ezbere alınmamalı. Fazlası vücutta birikme yapabilir. Bu da kas ve kemiklerde hasara yol açar. Bir uzman ‘D vitamini korona virüsüne karşı faydalı’ dediği an herkes saldırıyor ama gerçekte vücudun buna ihtiyacı var mı, kimse bakmıyor” diyor. 

Piyasada vitamin bulmanın zorlaştığına da değinen Erciyes, 'Vitaminlere-takviyelere büyük paralar harcanıyor. Günün sonunda 1 liralık bir maske. Neden takılmıyor? Mesafe kuralına uyulmuyor. Aldığınız vitaminlerin sizi Korona virüsünden koruyacağını düşünüyor ve ‘Bana bir şey olmaz’ diyorsanız, yanılıyorsunuz. Maske-mesafe-hijyen kuralına riayet etmediğiniz takdirde vücudu istediğiniz kadar vitamin bombardımanına tutun o virüs illa bulaşacaktır. Bağışıklık sisteminin güçlü olması hastalığı kolay atlatmak adına önemlidir.” hatırlatmasına da bulunuyor.

 

­

 

 

Dua Vakti
Sırada >>
×
Sıradaki

Kur’an-ı Kerim Meali - Cüz - Dipnotlu

Dua Vakti
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin