İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:44 Güneş07:09 Öğle12:55 İkindi15:59 Akşam18:30 Yatsı19:50
Hava - Yağmurlu 18°C Nem %88
Türkçe
10 Rebi'ül-evvel 1443 15 Ekim 2021 Cuma
Giriş Yap

Körfez basınında bu hafta

Özel Haber
Özel Haber
25.11.2020    |

Körfez basını ve gündeminde öne çıkan haberler... Helal ekonomisinin boyutları, yabancı çalışanlara yeni haklar ve diğer gelişmeler... 

Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde yer alan haberlerden derlediğimiz bültene buradan ulaşabilirsiniz.

Helal ekonomisi hızlı büyüyor

2020-2021 Küresel İslam Ekonomisi Göstergesi isimli raporda, 2019'da helal gıda, aile dostu seyahat, helal ilaç, helal kozmetik, helal medya ve rekreasyon için yapılan harcamalara ilişkin tahminlere  yer verildi. Raporun paylaştığı veriler, tüketici harcamalarının 2018'e göre yüzde 3,2 arttığını, küresel ölçekte helal yiyecek ve içecek harcamalarının 2019'da 1,17 trilyon dolar olduğunu gösteriyor. Rakamlar bir önceki yıla göre yüzde 3,2'lik bir büyümeyi yansıtırken, 2020'de harcamaların salgınının neden olduğu ekonomik etki nedeniyle yaklaşık yüzde sekiz küçülmesi tahmin ediliyor. 

Suudi Arabistan G20 dönem başkanlığını  devretti

Suudi Arabistan’ın dönem başkanlığında bir yıldır süren G20 çalışmaları sona erdi.  G20 “Riyad Zirvesi” çalışmaları, daha önceki zirvelere göre küçük çaplı ve kısa bir şekilde yapıldı. Zirve, gözlemcilerin “dijital diplomasi” olarak adlandırdığı bir kapsamda internet üzerinden düzenlenen oturumlarla sınırlı tutuldu. Yeni dönem başkanlığı İtalya’da olacak.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden yabancılara oturma izni

BAE Hükümeti, yeni bir programla, doktorlar, uzmanlar, bilim adamları, mucitler, kreatif düşünce sahipleri ve öğrencilerden bilim alanında uzmanlaşmış yeteneklere ve araştırmacılara tek seferde 10 yıl oturma izni vererek, yatırımların ve canlılığı teşvik eden bir ortamın meydana getirilmesini hedefliyor. İkamet hakkına sahip olanlar listesi aynı zamanda yatırımcıları, girişimcileri, uzmanları, yetenek sahiplerini, çeşitli bilim alanlarındaki araştırmacıları ve yüksel bilimsel yetenekleri olan parlak öğrencileri de kapsıyor. 

Göçmenler için dijital okul

Dubai'de bir milyon mülteci öğrenciyi eğitecek bir 'dijital okul' açıldı. Akıllı eğitim sağlayacak olan bu okulun bu yıl 20.000 öğrenciye ulaşması hedefleniyor. Yeni okul, müfredata onay almak için uluslararası kuruluşlarla birlikte çalışacak.

İngiltere üç Körfez ülkesine seyahat koridoru açıyor

İngiliz Ulaştırma Bakanlığı'nın "seyahat koridorları" listesine göre, Bahreyn, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden gelen yolcular, Cumartesi gününden itibaren kendilerini izole etmeye gerek kalmadan İngiltere'ye girebilecekler. Brexit sonrası alternatif ekonomik ve ticari birliktelikler arayışında olan İngiliz Hükümeti, bu kapsamda Körfez Ülkelerine özel bir öncelik veriyor.

BAE’de yeni petrol rezervi

Abu Dabi Yüksek Petrol Konseyi'nin pazar günü yaptığı açıklamaya göre, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'de yakın zamanda yaklaşık 22 milyar varil konvansiyonel olmayan ve geri kazanılabilir ham petrol keşfedildi. Konsey, son büyük kara keşfinin ülkenin konvansiyonel petrol rezervlerini 2 milyar varil artırabileceğini bildirdi.

BAE, 1980'lerin başında 4,2 milyon varilden bugünkü yaklaşık 98 milyar varile ulaşarak, dünyanın altıncı en büyük ham petrol rezervine sahip ülkesi. BAE'yi oluşturan yedi emirlikten Abu Dabi 92 milyar varil ile petrolün çoğuna sahipken, Dubai 4 milyar varil ve Sharjah 1,5 milyar varil  petrole sahip bulunuyor.

Suudi Arabistan’da yabancı çalışanlara yeni haklar

Suudi Arabistan, çalışanların işverenlerini değiştirmelerine ve işverenin izni olmadan çıkış / yeniden giriş vizesi talep etmelerine izin vermeye hazırlanıyor. İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı, Riyad'da düzenlenen bir basın toplantısında yeni reformları duyurdu. Mart 2021'de yürürlüğe girecek olan yeni uygulamalar, Ulusal Dönüşüm Programı doğrultusunda göçmen işçilere ek haklar sağlayacak.

­

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Canlı Yayın
Feyzü'l Furkan Kur'an-ı Kerim Meali
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Feyzü'l Furkan Kur'an-ı Kerim Meali
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin