İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak06:47 Güneş08:16 Öğle13:21 İkindi15:52 Akşam18:16 Yatsı19:39
Hava - Çok Bulutlu 11°C Nem %76
Türkçe
11 Cemaziyelahir 1442 24 Ocak 2021 Pazar
Giriş Yap

Su tasarrufu nasıl yapılır?

08.01.2021    A+ | A-

Türkiye'de son beş yılın en kurak dönemi yaşanıyor. Salgında evlerde geçirilen süreyle birlikte su tüketimi de arttı. Peki, su sıkıntısı ile karşılaşmamak için hangi önlemleri almalıyız?

Salgınla birlikte su tüketimi de arttı. Su sıkıntısıyla karşılaşmamak için hijyenden ödün vermeden tasarruf şart. 

Evlerde geçirilen süre arttı. Bu süreçte bulaşık makineleri daha sık kullanılır oldu. Bir bulaşık makinesi tek yıkamada ortalama 10-16 litre su harcıyor. Su tasarrufu sağlamak için makinelerin tam kapasite doldurulmadan çalıştırılmaması öneriliyor. Çamaşır makineleri de yine tam dolmadan çalıştırılmamalı.

Bireysel olarak alınacak basit önlemlerle tonlarca litre su israfı önlenebilir

Yapılan araştırmalara göre;  damlaya damlaya akan bir musluk yılda 3 metreküplük su kaybına sebep oluyor.

Bir kişinin günde iki kez 1 dakika boyunca musluk suyunu kapatmadan diş fırçalaması yılda 8 ton su israfına neden olmakta.

Dört kişilik bir ailenin her üyesinin duş süresini 1 dakika kısaltmasıyla yılda 18 ton su tasarrufu sağlanmakta.

▶️ Musluklarınız su damlatıyorsa, mutlaka tamir ettirin. 

▶️ Evde harcadığımız suyun yüzde 10'u mutfakta, yüzde 15-20’si çamaşır yıkamakta kullanılıyor. Buralarda tüketime dikkat etmek, makineleri dolmadan çalıştırmamak gerekiyor.

▶️ Evde en çok su banyoda harcanıyor. Günlük harcamanın yüzde 40’ı banyoda. Burada, suyu tasarruflu kullanan duş başlığı kullanmak çok önemli. 

▶️ Sıcak su gelene kadar boşa akan soğuk sular biriktirilerek ev temizliği ve çiçek sulamada kullanabilir. 

▶️ Dişlerinizi fırçalarken, yüzünüzü yıkarken suyu akar vaziyette bırakmayın. Bu şekilde günde 6 litreye kadar sudan tasarruf edebilirsiniz. 

▶️ Tıraş olurken ve yüz sabunlarken, musluğu kapalı tutarak günde 15-35 litre su tasarruf edebilirsiniz.

▶️ Bahçe sulama, araç yıkama gibi ihtiyaçlar ise azaltılmalı.

AA

­
Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
AKRA CANLI
Canlı Yayın
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin