İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:30 İşrak06:12 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:31 Yatsı22:15 İmsak03:38
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 17°C Nem %83
Türkçe
17 Zilka'de 1445 25 Mayıs 2024 Cumartesi
17 Zilka'de 1445
Güneş
05:30
İşrak
06:12
Öğle
13:06
İkindi
17:04
Akşam
20:31
Yatsı
22:15
İmsak
03:38
Giriş Yap

Çocuk gözüyle üç aylar: Şivlilik geleneği

09.01.2021    |

Rahmet mevsimi üç ayların gelişi büyük bir heyecan ve sevinçle karşılanıyor. Mübarek gün ve geceleriyle dolu olan üç aylar, asırlardır canlı tutulan pek çok geleneğe de ev sahipliği yapıyor.

Fiziki mesafeye dikkat edilen bu günlerde gönül mesafesini kaldıran ve yürekleri ısıtan geleneklerden biri Konya’da yaşatılan Şivlilik geleneği.

Bu yıl 13 Şubat’ta başlayacak 3 aylar öncesinde bu gelenek bir kez daha hatırlandı.

Peki nedir Şivlilik?

Bu güne halk arasında ‘İlk Namaz’ da deniliyor.

Evlerde namaza başlayan küçük çocuklara ilk namaz hediyesi verilir ve bilhassa oruçlu çocukların iftarı rahat beklemesi için geleneksel oyunlar oynanarak vakit geçirilir. Çocuklar neşe içinde maniler okurlar ki, bu manilerden biri şöyledir:

“Şivili şivili şişirmiş,

Erken kalkan pişirmiş,

İki çörek bir börek,

Bize ilk namazlık gerek… Şivliliiiiiik...”

Şivlilik geleneği; manileri, hediyeleri, ikramları ve oluşturduğu muhabbet ortamıyla, üç ayların Konya’da heyecanla karşılanmasına vesile olmaktadır. Bu güzel geleneğin doğuşuyla ilgili de farklı rivayetler vardır.

Rivayetlerden biri şöyle:

İslam’la tanışan Türk obaları göçer vaziyette Anadolu’ya geldiklerinde, çadırları önünde büyük kazanlar kurar, yağlı hamur kızartır, yufka arasına sarıp ikram ederlerdi. Çocuklar ellerindeki çatal şeklindeki iğde dallarına, bu kızarmış yağlı hamuru takıp seke seke yiyerek oyunlar oynar, günü neşe içinde geçirirlerdi. Yağlı hamur tavasından çıkan şiv şiv ve civir civir seslerini de taklit ederlerdi ki, bu seslerin zamanla şivlilik kelimesine dönüştüğü düşünülmektedir.

Bir diğer rivayete göre de, şivlilik adı Konya’da üç aylarda görülen yırtıcı göçmen bir kuştan gelmektedir. Yerel ağızda Cüllülük adıyla bilinen bu kuşun taklidini yapmak için çocuklar çeşitli sesler çıkarırlar. Cüllülük kelimesiyle çocukların sesi birleşince de ortaya şivlilik çıkar...

Günümüzde, geleneksel olarak toplumda yer bulan şivlilik kutlamaları sırasında, çocuklar ev ev dolaşarak kendilerine sunulan atıştırmalık gıdaları toplamaktadır.

Çocukların büyük bir kısmı, bu günün üç ayların başlangıcı olduğunu, Regaib gecesinin ne manaya geldiğini, günün ehemmiyetini bilmemekte, bir şeker toplama günü olarak kabul etmektedir.

Gelenek manevi bir atmosferde yaşatılıyor

Konya Betül Hanımlar Dostluk ve Çevre Derneği, bu şivlilik geleneğini, hem sağlıklı gıda sunumu yönünden daha özgün hale getirerek hem de manevi farkındalık çalışmaları içeren projeler geliştirerek yaşatmayı sürdürüyor. Bu proje kapsamında geçen sene, Konya’da 3 bin çocuğa sağlıklı şivlilik paketi dağıtılarak, ‘3 Aylar Neşesi’ isimli çalışma yapıldı.

Konya’dan yurda yayılıyor

Bu yıl ise birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekmek, çocuklar ve ailelerde 3 aylar farkındalığı oluşturmak adına;  Azerbaycan, Hakkâri/Yüksekova ve Konya’da çocuklara yönelik bir dizi faaliyetlerle ve sosyal medya üzerinden gerçekleştirilecek etkinliklerle ‘3 Aylar Şen Çocuklar’ isimli proje gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında ortaokul, lise ve üniversite kategorilerinde Çocuk Gözüyle 3 Aylar Kısa Film Yarışması da yapılacak.

Ayrıntılar “3aylarsencocuklar” sosyal medya sayfalarında yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hatm-i Şerif - Ahmed el Acemi
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hatm-i Şerif - Ahmed el Acemi
Hatm-i Şerif - Ahmed el Acemi Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close