İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:02 Akşam20:26 Yatsı22:08 İmsak03:44 Güneş05:34 İşrak06:16 Öğle13:06
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 23°C Nem %53
Türkçe
12 Zilka'de 1445 20 Mayıs 2024 Pazartesi
12 Zilka'de 1445
Öğle
13:06
İkindi
17:02
Akşam
20:26
Yatsı
22:08
İmsak
03:44
Güneş
05:34
İşrak
06:16
Giriş Yap

Tarımsal bölgelerde yağış azlığı

28.05.2021    |

Akdeniz Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki bazı iller Şubat-Mart-Nisan dönemlerini ‘Olağanüstü kurak’ geçirdi.

Meteoroloji’nin Şubat 2021-Nisan 2021 meteorolojik kuraklık haritası, Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı kuraklık riskini bir kez daha gözler önüne serdi. Son verilere göre, Türkiye’de kuraklığın standart yağış indeksine göre şiddetli kuraklık, normalin yüzdesi metoduna göre de orta ve şiddetli kuraklık görüldü.

Üç aylık dönemde Türkiye’nin güneyinde kalan turizm bölgelerinden Antalya ve Muğla, Isparta ile Burdur gibi iller ‘Olağanüstü ve çok şiddetli kurak’ bir dönem geçirdi. Verimli tarım topraklarının olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de ilkbaharda kuraklık oldu.

Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman gibi illerde neredeyse yağışsız geçen üç ay boyunca ‘Olağanüstü kurak’ bir mevsim yaşandı. Ayrıca Elazığ, Malatya, Batman, Diyarbakır’da da kuraklığın şiddeti ‘Çok şiddetli kurak’ oldu.

İç Anadolu Bölgesi üç aylık süreci ‘Normal, hafif kurak ve hafif nemli’ atlatırken, Doğu Karadeniz’de ‘Normal civarı kuraklık’ hissedildi. Marmara Bölgesi aldığı yağışlarla normal bir kuraklık dönemi geçirirken, Ege Bölgesi’nin üst kesimleri ise ‘Çok nemli’ bir süreç yaşadı.

Bu durum kuru tarım olarak yapılan tahıl ve baklagillerde hasat kaybının yaşanmasına yol açtı. Söz konusu durum, TÜİK 2021 yılı ilk bitkisel üretim tahminlerine de yansıdı. Tahıl ürünleri üretim miktarlarının 2021'de geçen yıla göre yüzde 5.5 azalarak yaklaşık 35.1 milyon ton olacağı tahmin edildi. 

Yaz aylarında etkisini daha fazla göstermesi beklenen kuraklık nedeniyle çoğu ilde su kaynaklarının her zamankinden daha dikkatli korunması ve tasarrufa dikkat çekildi.

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hadisler Deryası
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hadisler Deryası
Hadisler Deryası Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close