İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:10 İkindi17:10 Akşam20:45 Yatsı22:36 İmsak03:23 Güneş05:23 İşrak06:07
Hava - Hava durumuAçık 27°C Nem %44
Türkçe
10 Zilhicce 1445 16 Haziran 2024 Pazar
10 Zilhicce 1445
İşrak
06:07
Öğle
13:10
İkindi
17:10
Akşam
20:45
Yatsı
22:36
İmsak
03:23
Güneş
05:23
Giriş Yap

Hava kirliliği anne karnında etkilemeye başlıyor

03.06.2021    |

Anne karnında maruz kalınan hava kirliliği parçacıklarının, okul öncesindeki astımla ilişkili olduğu saptandı.

Bir bilim dergisinde yer alan yeni çalışmaya göre, hava kirliliği oluşturan ultra ince parçacıklara hamilelikleri sırasında yüksek oranda maruz kadınların çocuklarında astım görülme olasılığı daha yüksek. Astım ilk defa bu çalışmada, doğum öncesinde bu türden bir hava kirliliğine maruz kalmakla ilişkilendirilmiş.

Bu annelerin dünyaya getirdiği çocukların hemen hemen yüzde 18’inde, okul öncesi yıllarda astım gelişmiş. ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri’ne göre, Birleşik Devletler’deki çocukların yüzde 7’sinde astım görülüyor.

Daha büyük boyutlu parçacık kirleticiler ve nitrojen dioksit gibi gaz kirleticilerin yer aldığı diğer tip kirletici maddeler, sağlık üzerinde meydana getirebilecekleri muhtemel etkilerin azaltılması amacıyla rutin biçimde izlenip düzenleniyor. Bu maddeler, önceki araştırmalarda çocuklardaki astım tehlikesiyle ilişkilendirilmiş. Yeni çalışmada, bahsedilen diğer tip kirleticilere maruz kalma ve doğum sonrasında kirleticilere maruz kalma kontrol edilmiş olsa da; hamilelik sırasında ultra ince parçacıklara yüksek şekilde maruz kalan annelerin çocuklarında astım tehlikesinin yükseldiği bulunmuş.

Ortalama bir insan saçının genişliğinden daha küçük olan bu ultra ince parçacık kirliliği, akciğerlerin derinliklerine kadar ulaşıp kan dolaşımına geçerek sağlık açısından çeşitli sonuçlar doğurabiliyor. Bu sebeple araştırmacılar, söz konusu maddelerin olumsuz etkilerinin gerçekte çok daha fazla olabileceğini düşünüyor.

­

 

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close