İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:58 Güneş07:22 Öğle13:20 İkindi16:33 Akşam19:08 Yatsı20:27
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 9°C Nem %87
Türkçe
23 Şaban 1445 4 Mart 2024 Pazartesi
23 Şaban 1445
İmsak
06:00
Güneş
07:24
İşrak
08:05
Öğle
13:20
İkindi
16:33
Akşam
19:08
Yatsı
20:27
Giriş Yap

Şeker, beyni çocuk yaşta riske etmeye başlıyor

11.06.2021    |

ABD'de yapılan bir araştırmada, yüksek şeker tüketimi ile ilgili dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı. Uzmanlara göre fazla şeker tüketimi beyni çocuk yaşta tehdit etmeye başlıyor.

Araştırmada, büyüme çağındaki şeker tüketen deneklerin yetişkinlik dönemine geçtiklerinde öğrenme ve hafızalarında zayıflama tespit edildi.

Yüksek oranda şeker, hafızayı da olumsuz etkiliyor

Uzmanlar, deneyin şekerin insan beyni üzerindeki etkilerine de ışık tutabileceğini düşünüyor. Ayrıca, yüksek oranda tüketilen şekerin öğrenme süreci ve hafızayı olumsuz etkileyebileceği de belirtiliyor.

Çocuklarda dikkat dağınıklığı şekerden kaynaklanıyor

İç Hastalıkları Uzmanı Ayça Kaya, şekerin zararları ile ilgli şöyle konuştu: "Çok fazla şeker tüketmek, büyük porsiyonlarda tüketmek hücreler arasındaki hormon bozukluklarına neden oluyor ve bununla birlikte yağ hücrelerinin büyümesi ile birlikte bütün vücut etkilenmeye başlıyor. Özellikle çocuklarda hiperaktivite, dikkat dağınıklığı gibi problemleri de çok fazla şekerli içecek tüketimine şekerli yiyecek tüketimine bağlayabiliriz." 

Özellikle de çocuklara doğru beslenme alışkanlığı edindirmek büyük önem taşıyor.

­

 

 

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close