İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:17 Güneş06:43 Öğle13:02 İkindi16:29 Akşam19:12 Yatsı20:32
Hava - Açık 26°C Nem %65
Türkçe
14 Safer 1443 20 Eylül 2021 Pazartesi
Giriş Yap

Telefon kullanımı uykuyu etkiler mi?

02.07.2021    |

Dijitalleşmiş dünyada yaşayan insanlar için her sıkıldıklarında ve özellikle yatmadan önce telefona bakmak oldukça normalleşti. Hatta uykusunun gelmesini beklerken bile telefonda saatlerce vakit geçirenler olmuştur.

Fakat uyumadan önce telefon kullanmak, sağlıksız bir uykuya ve bozuk bir uyku düzenine sebep olabilir. Bu durumu önlemek için uygulanabilecek basit birkaç yöntem bulunmaktadır.

Araştırmalara göre; yatmadan önce telefona bakmak, zihninizin yoğun olmasına sebep olabilir. Sosyal medyadaki farklı gündemleri okumak, aklınızı pek çok düşünceyle meşgul eder ve bunun sonucunda ise uyumanız zorlaşır. Eğer yatmadan önce telefona bakmak zorundaysanız, haber akışlarını ve sosyal medya gündemlerini okumaktan kaçının. Böylece zihniniz farklı düşüncelerle meşgul olmaz ve uykuya geçişiniz kolaylaşır.

Buna ek olarak yoğun stres ve kaygı, beynin uykuda bile uyarılmasına sebep olur ve bu uyarılma, REM uykusunu azaltır. REM uykusu, kaliteli bir uyku için başlıca öneme sahiptir ve sabahları dinç uyanmanızı sağlar. Ayrıca REM uykusu (hızlı göz hareketi), rüya görülen evredir. Yatmadan önce olumsuz ve sinir bozucu haberler okumanız, bilinçaltınızı etkileyerek olumsuz rüyalar görmenize ve dolayısıyla REM uykunuzun azalmasına sebep olabilir. Bu nedenle yatmadan önce olumsuz bilgi ve haberler okumamalısınız.

Güncel araştırmalar; ekranlardan gelen mavi ışığın, uyku hormonu olan melatonin hormonunun az salgılanmasına sebep olduğunu gösteriyor.

Melatonin, normal bir uyku düzeni ve kaliteli uyku için oldukça önemli bir hormondur. Bu hormonun az salgılanması durumunda, uykuya geçişte zorlanma ve dinlenmemiş bir şekilde uyanma gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu durumu önlemek için yatmadan önce ekranlardan uzak durmaya çalışın. Bunu yapamıyorsanız, çoğu telefonda bulunan “gece modu” özelliğini kullanın. Böylece ekranlardan yayılan mavi ışığın, melatonin hormonu üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmış olursunuz.

Kaliteli bir uyku, sağlıklı yaşam için olmazsa olmazlardandır. Fiziksel ve zihinsel sağlığınızı koruyabilmek için uyumadan önce telefon kullanmamaya özen gösterin. Eğer bu mümkün değilse, telefonunuzu gece modunda kullanın ve haber akışlarından uzak durun. Böylece kolaylıkla uyuyabilir ve hem fiziksel hem de zihinsel olarak dinlenmiş bir şekilde uyanabilirsiniz.

wholeliving.global

­

 

 

 

Canlı Yayın
Okudukça
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Okudukça
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin