İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:45 Güneş07:10 Öğle12:55 İkindi15:58 Akşam18:29 Yatsı19:48
Hava - Çok Bulutlu 18°C Nem %88
Türkçe
10 Rebi'ül-evvel 1443 16 Ekim 2021 Cumartesi
Giriş Yap

Bayram trafiğinde araçtaki herkes dikkatli olmalı

18.07.2021    |

Milyonlarca insan bayram tatili için yollarda. Uzmanlar, trafik kazası ihtimalinin üst düzeye çıktığı bu dönemde sadece sürücülere değil eş ve anneler başta olmak üzere araçtaki diğer kişilere de büyük görevler düştüğü görüşünde.

İleri Sürüş Uzmanı Ethem Genim şu hatırlatmaları yapıyor:

“Sabah henüz lastikler ısınmadan ilk benzin istasyonuna gidip basınç değerlerimizi kontrol ediyoruz. Ülkemizde maalesef bu konu yeterince önemsenmiyor ancak olması gerekenden düşük ya da yüksek lastik basıncı güvenli sürücü baltalayan unsurlardan biri.

Lastik basıncını da hallettikten sonra yola devam ediyoruz. Artık eski yollar yok biliyorsunuz. Çoğu yerde otoban ya da duble yol var. Dolayısıyla hız limitleri arttı. Bu nedenle takip mesafesine mutlaka ama mutlaka çok dikkat etmek gerekiyor. Önceki araçla hızımızın yarısı kadar mesafeyi bırakacağız.”

Bayram mesajlarına molalarda yanıt verin

Araba sürerken telefon kullanmak ülkemiz için aslında ilginç bir konu... Yaşanan onca kazaya rağmen sürücüler için nedense ‘benim başıma gelmez’ gibi bir algı var. Bayramda direksiyon başında telefonla uğraşma ihtimalimiz daha da artıyor çünkü gelen mesajlar, yapılan aramalar bu dönemde çok artıyor.

Genim de bu konuya dikkat çekiyor ve bayram mesajlarına ya da aramalarına direksiyon başında kesinlikle yanıt verilmemesi gerekliğine işaret ediyor. “Bunun yerine molalarda istediğiniz kişiye yanıt verebilir ya da bayram mesajlarınızı kontrol edebilirsiniz” diyen Genim, aksi halde can sıkıcı sonuçlar olabileceğinin altını çiziyor.

Eş ve annelere büyük görev düşüyor

Eşlere ve annelere dikkat çeken Genim’e göre başta onlar olmak üzere araç içerisindeki diğer kişilere de büyük görev düşüyor.

Örneğin eğer sürücüde göz kırpmalar, esnemeler, dikkat dağınıklığı başladıysa yanda oturan kişinin mutlaka ‘Biraz mola verelim, sen de dinlersin’ demesi gerekiyor. Tabii işin bir başka boyutu da çocuklar. Çocuk koltuğu konusunda çok hassas davranılması gerek. Bebekler ve küçük çocuklar için koltuk şart. Ya diğerleri? “Diğerleri de kesinlikle kemeri takılı bir şekilde yola devam etmeli”

“Çocuklar için bir diğer sorun da araç içindeki ‘hareketleri’ aslında… Onların her hareketinin sürücünün dikkatini dağıttığını bilmemiz lazım. Annelerin bu konuda da sorumluluğu var. Çocukların hareketlerini kontrol etmeleri şart.

Aşırı hıza dikkat.  Düşük hızda bile büyük zarar gören araçların 90 kilometre ve üzeri hızlarda nasıl bir sınav vereceğini iyi düşünsünler. Hız sınırına dikkat ederek, mümkünse gün ışığında yolculuklarını tamamlamaları çok önemli.

­

 

 

Canlı Yayın
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin