İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi15:22 Akşam17:44 Yatsı19:10 İmsak06:39 Güneş08:10 İşrak08:54 Öğle13:01
Hava - Hava durumuYağmurlu 7°C Nem %87
Türkçe
26 Cemaziyelevvel 1445 9 Aralık 2023 Cumartesi
26 Cemaziyelevvel 1445
Öğle
13:01
İkindi
15:22
Akşam
17:44
Yatsı
19:10
İmsak
06:41
Güneş
08:12
İşrak
08:54
Giriş Yap

Bayram yolculuğunda yol hipnozuna dikkat!

22.06.2023    |

Kurban Bayramı’nın da içinde olduğu 9 günlük tatil için yola çıkacak olan sürücülerin dalgınlık olarak tanımlanan yol hipnozuna dikkat etmesi gerektiği hatırlatıldı.

Uzun süreli yolculuklarda araç sürücülerin 2 - 2.5 saatte bir 10-15 dakikalık molalar vermeleri öneriliyor. 

Yol hipnozu belirtileri neler?

‘Yol Hipnozu’nun en önemli sebebi yorgunluk ve zihnin meşgul olması. Yol hipnozundaki sürücü genelde son 15 dakikayı hatırlamaz. Radyoda hangi parçanın çaldığını, son yol ayrımının nereye doğru olduğunu, Trafik ışık veya tabelasını hatırlayamaz. 

Özellikle duran araçlara büyük bir hızla gelip çarpan araçların karıştığı trafik kazalarının en önemli sebebi yol hipnozudur. Sürücüler, eğer bir noktaya odaklanıp geçtikleri tabelayı, kavşağı, köprüyü hatırlamadıklarını fark ederlerse, yol hipnozuna girmişlerdir.

Yol hipnozundan nasıl korunulur?

Yol esnasında zaman zaman camlar açılarak araç içindeki havanın temizlenmesi sağlanmalı.

Yolda bir yere sabitlenme yerine güzergâh çevresindeki kimi noktalara kısa kısa bakma gibi aktiviteler dalgınlığın önüne geçebilir. 

En önemlisi de 2-2.5 saatte bir 10-15 dakikalık molalar verilerek dinlenilmeli. Bu sırada kısa yürüyüşler veya çay-kahve gibi kafeinli içecekler tüketilmesi odaklanmayı artıracak, kan dolaşımını sağlayacaktır. Enerji veren içeceklere güvenip dinlenmeden yola çıkan bir sürücü büyük kazalara sebep olabilir.

Hürriyet

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Atasözleri ve Deyimler
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Atasözleri ve Deyimler
Atasözleri ve Deyimler Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close