İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:45 Güneş07:10 Öğle12:55 İkindi15:58 Akşam18:29 Yatsı19:48
Hava - Yağmurlu 18°C Nem %100
Türkçe
10 Rebi'ül-evvel 1443 16 Ekim 2021 Cumartesi
Giriş Yap

Vitamin ve minarellerin eksiği gibi fazlası da zarar

27.07.2021    |

Fazla miktarda vitamin ve minarelin eksikliği kadar zararlı olabileceğine dikkat çeken Diyetisyen Eda Balcı, dengeli bir beslenme programı ile vücudumuz için gerekli vitamin ve minarel ihtiyacının karşılanabileceğini söyledi.

Balcı, yeterli ve dengeli beslenen bir insanın herhangi bir hastalık ya da gebelik gibi ihtiyacı artıran ilave bir durum olmadığı sürece gerekli vitamin ve minarellerin doğal yollarla kolaylıkla alınabileceğini ifade etti.

Bazı durumlarda iyi beslenilse bile vitamin ve minarel desteğine ihtiyaç duyulabilmekte olduğunu ifade eden Balcı, ''Örneğin kemoterapi gören hastalara bazen vitamin desteği verilmesi gerekebilir. Aynı şekilde yaşlıların, emziren veya gebe kadınların, vejetaryen (özellikle vegan) beslenenlerin, diyaliz tedavisi görenlerin, bebek ve çocukların vitamin ve minarel desteği alması gerekebilir. Bir hastalıktan ya da yeterli beslenememekten kaynaklı eksiklikler hekim kontrolünde tamamlanmalı aksi halde farklı olumsuzluklara neden olabilmektedir'' dedi.

Vitamin ve minarellerin fazlası, eksikliği kadar hatta bazen çok daha fazla zararlı olduğunun altını çizen Balcı, bunların fazlasının bazen yaşamı tehdit edecek düzeyde toksik etkilere sahip olabileceğini dile getirdi. 

''Örneğin potasyumun fazlası kalp durmasına yol açabilir. Gereksiz yere alınan A vitamininin fazlası vücutta birikip karaciğer zehirlenmesine yol açabilir. D vitamininin fazlası ise kandaki kalsiyumun yükselmesine neden olur. Kalsiyum fazlası da böbrek taşlarının oluşumuna neden olur. Uzun süre yüksek dozda C vitamini alınması ile okzalat taşları oluşabilir. Aynı zamanda C vitamininin mide asidini artırdığı ve midenin saldırgan faktörlerinden biri olduğu da bilinmektedir. B6 vitamininin uzun süreli yüksek dozda alımı ise geri dönüşümü olmayan sinir hasarlarına neden olabilmektedir.''

­

 

 

 

 

 

Canlı Yayın
Kur’an ve Kıraat İlmi
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Kur’an ve Kıraat İlmi
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin