İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:44 Güneş07:09 Öğle12:55 İkindi15:59 Akşam18:30 Yatsı19:50
Hava - Yağmurlu 18°C Nem %88
Türkçe
10 Rebi'ül-evvel 1443 15 Ekim 2021 Cuma
Giriş Yap

Siber güvenlikte mesleki standart belirlendi

24.08.2021    |

Son dönemlerde büyük önem kazanan siber güvenlikte görev alacak uzmanlarla ilgili meslek kriterleri belirlendi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) hazırladığı meslek kriterlerine göre, siber güvenlik elemanı, zararlı yazılımın tespiti, bulunması, muhafaza edilmesi, iletilmesi ve karşı aksiyonların alınması konularında görev alacak. Siber güvenlik yeterlilik belgelerinin süresi 2 yıl olacak. Uzmanlarda bazı başarı kriterleri aranacak.

Siber Güvenlik Elemanı Ulusal Yeterlilik Taslağı’na göre 5. seviye olarak tanımlanan siber güvenlik elemanı, siber olay kaynaklarını inceleme, aksiyon belirleme siber güvenlik risk analizlerini yürütecek. Uzmanlar, imaj alma, verinin saklanması, iletilmesi ve zaman çizelgesi hazırlanması konularında da görev alacak.

Uzmanlık kriterleri

Siber güvenlik uzmanlarının bazı başarı kriterleri şöyle olacak:

- Siber olay tespiti kesin, alınması gereken aksiyon belli ise olayı sistem sahipleri ve bildirim yapılması gereken diğer birim ve mercilere bildirmek.

- Siber olayın tespiti veya alınacak aksiyon ile ilgili netleşmesi gereken konular var ise ileri derece analiz ve inceleme için diğer birimlere kaynakları iletmek.

- Yapılan bildiri ve iletilen bilgiler ile ilgili aksiyon formu doldurmak.

- Siber olayın devam edip etmediğinin takibini belirli aralıklarla yapmak.

- Kapsamlı inceleme ve analiz çalışmaları sonucuyla ilgili bildirimleri ilgili birimlere yapmak.

- Güncel tehditler ve yaşanılan güvenlik olaylarını göz önünde bulundurarak sistem üzerinde alarm kuralları oluşturmak.

­

 

Canlı Yayın
Feyzü'l Furkan Kur'an-ı Kerim Meali
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Feyzü'l Furkan Kur'an-ı Kerim Meali
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin