İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:16 İkindi17:13 Akşam20:37 Yatsı22:20 İmsak03:50 Güneş05:41 İşrak06:24
Hava - Hava durumuParçalı Bulutlu 30°C Nem %61
Türkçe
14 Muharrem 1446 20 Temmuz 2024 Cumartesi
14 Muharrem 1446
İşrak
06:24
Öğle
13:16
İkindi
17:13
Akşam
20:37
Yatsı
22:20
İmsak
03:50
Güneş
05:41
Giriş Yap

Hacı Bektaş Veli anısına 750 bin fidanlık Hatıra Ormanı

11.11.2021    |

Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli’nin “Yaşadığın yeri pâk et!” düsturundan hareketle, Nevşehir ve Hacıbektaş ilçeleri başta olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinde “4 Kapı Hatıra Ormanı” oluşturulacak. 

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD), Anadolu’nun en önemli değerlerinden Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin anısına Türkiye’nin birçok şehrinde hatıra ormanı kurma kararı aldı.  

Hacı Bektaş-ı Veli’nin vefatının 750. yılı anısına 750 bin fidanının toprakla buluşacağı kampanya ilk olarak Nevşehir ve Hacıbektaş ilçelerinde hayata geçirilecek, ardından diğer şehirlerle devam edecek. Hacı Bektaş-ı Veli’nin “Yaşadığın yeri pâk et” düsturuyla fidanların toprakla buluşturulacağı alanlara, “Allah’a giden yolda geçilmesi gereken aşamaların bütününü” ifade eden 4 Kapı öğretisinden hareketle “4 Kapı Hatıra Ormanı” adı verilecek. Dört yılda gerçekleştirilecek dikimler tamamlandığında 750 bin fidan toprakla buluşmuş olacak.  

ÇEKUD’den yapılan açıklamada, “Hoca Ahmed-i Yesevî tarafından Anadolu’ya gönderilen Hünkâr Hacı Bektâş Velî, Anadolu’nun birçok beldesinin İslam’la tanışmasına vesile olan ve sevgisi gönüllere işlenen alim ve âriflerin önde gelenlerindendir. Hacı Bektâş Velî’yi yakından tanımanın, yolunu öğrenmenin, öğretilerini hayata geçirmenin, yaşatmanın ve gönülden gönüle aktarmanın çok kıymetli olduğunun farkındayız. Doğa-insan arasında bozulan dengenin yeniden kurulmasına ve ortak insanlık değerlerinin yaygınlaşmasına katkı sağlayan çevreci bir sivil toplum kuruluşu olarak Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. senesinde üzerimize düşeni yapma gayretindeyiz. Hacı Bektaş Veli’nin ‘Yaşadığın yeri pâk et’ buyruğundan hareketle ülkemizin farklı şehirlerinde de ‘4 Kapı Hatıra Ormanı’ kurmayı hedefliyoruz. Proje kapsamında 750 bin fidanı Hacı Bektaş Veli anısına toprakla buluşturmayı hedefliyoruz. Hacı Bektaş Veli’nin sevenlerini ve yolunu yol edinen herkesi muhabbetle selamlıyor ve  4 Kapı Hatıra Ormanı projemize destek olmaya davet ediyoruz” dedi.  

Hatıra ormanına destek vermek isteyenler www.dikiliagacimvar.com platformu üzerinden fidan bağışında bulunabiliyor.  

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close