İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak06:42 Güneş08:09 Öğle13:23 İkindi16:02 Akşam18:28 Yatsı19:51
Hava - Hava durumuAçık 6°C Nem %70
Türkçe
13 Recep 1444 4 Şubat 2023 Cumartesi
Giriş Yap

Türkiye'nin iklim ve çevre hedefleri

12.10.2021    |

Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı onaylamasıyla birlikte; enerjiden ulaşıma, üretimden günlük hayata birçok alanda önemli bir dizi değişiklik hedefleniyor. 

Milliyet'te yer alan habere göre bu değişimlerden bazıları şöyle:

🔘 Artık yerli ve yenilenebilir enerjiye daha yoğun yönelinecek. Rüzgar, güneş ve hidrolik santrallere odaklanılacak. Rüzgar ve güneşi merkeze alan bir enerji dönüşümü, teknoloji içeriği yüksek bir sanayi gelişimini de sağlayabilecek.

🔘 Fosil yakıt olan kömür hayatımızdan kademeli olarak çıkacak. Türkiye uzun vadeye yayarak gerçekleştireceği planlama ile kömür tüketimini 2053’e kadar sıfırlayacak.

🔘 Enerji verimliliği yüksek olan konutlar, işyerleri, sanayi ve tarım tesisleri yapılacak.

🔘 Karbon yutak alanları olan orman alanları artacak. Ağaçlandırma ve yeşil alanların çoğalması hız kazanacak.

🔘 Uçaklarda kullanılan yakıtlarda dönüşüm yaşanacak. Yakıtını dönüştürmeyen hava yollarının uçuşları azalacak.

🔘 Tren ve bisiklet gibi çevreye duyarlı ulaşım araçları yaygınlaşacak. Toplu ulaşım araçlarının kullanımı teşvik edilecek.

🔘 Su kaynakları korunacak, özellikle içme sularının kirlenmesi engellenerek daha verimli kullanılacak. Temiz dere ve göllere ulaşılacak.

🔘 İyi bir yalıtım, ısı geçirmeyen ışık geçiren camlarla doğalgaz ve klima yükü azaltılacak. Bina çatılarında güneş panelleri kullanılarak, binanın tükettiği suyun ısınması ve kullanılan elektrik enerjinin bir kısmı karşılanacak.