İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:00 Yatsı21:29 İmsak04:28 Güneş06:03 İşrak06:43 Öğle13:07 İkindi16:55
Hava - Hava durumuAçık 21°C Nem %67
Türkçe
15 Şevval 1445 24 Nisan 2024 Çarşamba
15 Şevval 1445
İkindi
16:55
Akşam
20:00
Yatsı
21:29
İmsak
04:28
Güneş
06:03
İşrak
06:43
Öğle
13:07
Giriş Yap

Körfez basınından 18.10.2021

18.10.2021    |

Körfez basını ve gündeminde öne çıkan haberler... Ulusal yatırımlar, projeler, hava şartlarıyla mücadele, Körfez ekonomilerinden ayrıntılar…

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai, Mısır, Yemen gündeminde yer alan haberlerden derlediğimiz bültene buradan ulaşabilirsiniz. 

Suudi Arabistan yeni Ulusal Yatırım Stratejisini açıkladı

Suudi Arabistan ekonomisinin büyümesine ve çeşitlenmesine katkıda bulunacak yen bir Ulusal Yatırım Stratejisi açıkladı. Bu strateji ile özel sektörün GSYİH'ye katkısını yüzde 65'e, petrol dışı ihracatın GSYİH'ye katkısını yüzde 16'dan yüzde 50'ye çıkarmak ve işsizlik oranının yüzde 7'ye düşürmek gibi hedefleri var.

Strateji kapsamında,  öncelikli sektörlerde yatırımları çekmek için teşvikler içeren özel ekonomik bölgelerin oluşturulması; stratejik tedarik zincirleri oluşturmak ve tedarik zinciri bileşenlerinde bir pazar payı elde edilmesi; sermaye oluşumunu teşvik etmek için özel sektör için yeni finansman çözümleri geliştirmeyi içeren finansman seçeneklerinin çeşitlendirilmesi gibi eylem planları bulunuyor. Suudi Arabistan yeni strateji kapsamında 2030 yılına kadar yatırım faaliyeti yoluyla ulusal ekonomiye 12 trilyon SAR'dan daha fazla kaynak aktaracak.

İngiltere Körfez’de ekonomik ilişkilerini artma hedefinde

İngiltere, Avrupa Birliği ötesinde daha derin ekonomik bağ arayışında olduğu için Brexit sonrası Suudi Arabistan ve bir grup diğer Körfez ülkesiyle bir ticaret anlaşması imzalama sürecini başlattı. İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İngiltere ile Katar, Bahreyn ve Umman'ın da yer aldığı Körfez İşbirliği Konseyi (KİK)arasında bir anlaşma için müzakerelerin, kamuoyu ve işletmelerle 14 haftalık bir istişarenin ardından 2022'de başlaması hedeflendiği belirtildi. İngiltere'nin KİK ile ticareti 2019'da yaklaşık 61 milyar dolar değerindeydi. Bu tutar, İngiltere'nin aynı yıl AB ile ticaretinin yüzde 7'siydi.

 Petrolün varili 80 doları geride bıraktı

Petrol, Asya'dan Avrupa'ya talebin artacağı ve küresel dengeleri sıkılaştıracağı beklentileriyle varil başına 80 doların üzerinde tutundu. Doğal gaz ve kömür kıtlığının dizel ve akaryakıt gibi alternatif enerji üretimi yakıtlarına olan talebi artırması nedeniyle Kuzey Yarımküre kışına doğru petrol piyasaları hızla daralıyor. Bazı tahminciler, “yüksek talep, arz kaybı, gazdan petrole geçiş” nedeniyle fiyatların zaman zaman 90 dolara kadar yükselebileceğini ifade ediyor. Fiyatlar yükselmeye devam ederse ABD’nin OPEC'ten daha fazla ham petrol pompalamasını istemesi gündeme gelebilir. 

Gelecek ile ilgili projelere ödül

Dubai’de bir girişim, dünyanın dört bir yanından bilim insanlarını, tasarımcıları, mucitleri, üniversiteleri, araştırma merkezlerini, şirketleri ve girişimleri bir araya getirerek insanların hayatlarını iyileştirmek için yenilikçi çözümler bulmaya teşvik etmek için ödüllü proje yarışması başlattı. Yarışmada enerji, ulaşım, sağlık, eğitim, yapay zeka ve verilere odaklanan girişim, yenilikçilerin öncü fikirlerini test etmelerine imkan tanıyacak. Bu kapsamdaki ilk yarışma, zor hava koşullarına dayanıklı piller yapmak olarak tanımlandı. Dünyanın dört bir yanından ekipler, zorlu hava koşullarında pillerin performansını ve dayanıklılığını artırmak için yarışacak. Yarışma, İHA'larda, taşınabilir cihazlarda, elektrikli arabalarda veya uzay araçlarında olsun, dünyanın artan pil bağımlılığına bir çözüm arayacak.

Umman Ulusal Afet Fonu kurdu

Umman Hükümeti, Shaheen Kasırgasından kurtarma çabalarını desteklemek için Ulusal Acil Durumlar Fonu kurulduğunu duyurdu. Tropikal durumun etkilerinin hafifletilmesini hızlandırmak ve etkilenen vatandaşların koşullarını hafifletmek için, bu tropikal durumun ve meydana gelebilecek benzer doğal afetlerin ardından mücadele etmek için fon kurulmasına karar verildi.

Mısır’da Sellerle Mücadele Programı

Mısır hükümeti, gelecek haftalarda meydana gelmesi muhtemel sel tehlikelerine karşı korunmak için yeni projeleri uygulamaya koydu. Söz konusu projeler; Yukarı Mısır, Kuzey ve Güney Sina, Kızıldeniz ve Matruh şehirde barajlar, yeraltı rezervuarları, sel bariyerleri, yapay göletler ve sakinleştirici havzalarının yanı sıra yapay su kanalları inşaatlarını içeriyor.

Mısır’da sonbahar mevsiminde zaman zaman seller meydana geliyor. Seller can ve mal kaybına, gayrimenkul ve yapıların zarar görmesine neden olabiliyor.

Çalışmalar ayrıca yeraltı kuyularının sürdürülebilirliğini sağlayacak şekilde su kaynaklarının beslenmesi ile çevredeki bedevi topluluklarının kullanması ve su kaynaklarının istikrarının sağlaması amacıyla yağmur suyunun hasat edilerek koruma barajlarının önündeki yapay göllerde toplanmasını hedefliyor.

Yemen’de seller etkili oluyor

Arabistan yarımadasının doğu ülkeleri Hint Okyanusu’ndan gelen kasırgalar ile mücadele etmeye devam ediyor. Umman’dan sonra Yemen de yoğun yağışların etkisi altına girdi. Şiddetli yağışlar nedeniyle Yemen şehirlerini vuran seller, tarım arazileri ve karayollarında büyük hasara neden oldu. Bir taraftan şiddetli sağanakların neden olduğu yoğun su seviyesinin azalmaya başlayacağına dair haberler gelirken sel sularının bazı evleri önüne katmasının ardından Hudeyde ve Aden gibi şehirlerden tahliyeler durduruldu. Meteoroloji Merkezi, sahra bölgelerinde (el-Cevf, Marib, Şabce, Hadramevt) yoğun yağışlar beklendiğini yıldırım çarpmasından korunmak gerektiği ve cep telefonu kullanılmaması uyarısında bulunurken, yağış veya yoğun sis nedeniyle dağ yamaçlarındaki yolllardaki araç sürücülerini görüş mesafesinin azalmasına karşı gerekli tedbirlerin alınması konusunda ikaz etti.

Sudan’da ilaç, gıda ve yakıt stokları bitmek üzere

Sudan Bakanlar Kurulu’nun geçtiğimiz Pazar günü yaptığı açıklamada, Sudan’ın ana limanı olan Port Sudan’ın kapatılması nedeniyle ülkedeki ilaç, buğday ve yakıt stoklarının tükenmek üzere olduğu belirtildi.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close