İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Yatsı19:09 İmsak06:31 Güneş08:02 İşrak08:45 Öğle12:58 İkindi15:22 Akşam17:44
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 8°C Nem %70
Türkçe
26 Rebi'ül-ahir 1443 30 Kasım 2021 Salı
Giriş Yap

Hacı Bektâş-ı Velî‘nin ‘Makâlât‘ eseri yeniden yayınlandı

04.11.2021    |

Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan tarafından aslı ile de karşılaştırmalı olarak doçentlik tezi olarak hazırlanan Hacı Bektâş-ı Velî'nin "Makâlât" adlı eseri sadeleştirilmiş tam metin olarak okuyucuyla buluştu.  

Server Yayınları’ndan yapılan açıklamaya göre, "Makâlât", Hacı Bektâş-ı Velî'nin kimliğini, fikirlerini, şahsiyetini en doğru biçimde yansıtan bir eser olma özelliğini taşıyor.

Türk-İslâm edebiyatının farklı bir türü olan "Makâlât-ı Hacı Bektaş" okuyucusunun anlayacağı halde sadeleştirilerek ilgililerinin beğenisine sunuldu. 

Eser üzerine bugüne kadar birçok çalışma yapıldığına işaret edilen açıklamada, "Makâlât, yüzyıllar boyunca Anadolu'da okunmuş, Anadolu insanı onunla aydınlanmış ve onunla huzur bulmuştur. Hacı Bektâş-ı Velî'yi de doğru tanımak ve anlamak için Makâlât'ı önyargı ve ön kabulden sıyrılarak okumalıyız. Hacı Bektâş-ı Velî'nin ilmi, irfanı, düşünce sistemi, yaşam tarzı, temsil ettiği değerler öne çıkartılmalı" ifadeleri yer aldı.

Hocamız, Gönül Dostumuz, Mürebbi'miz Mahmud Es’ad Coşan, kendi zamanına kadar üzerinde yeterince araştırma ve tetkik yapılmadığını düşündüğü bu eseri, daha önce basılmış kaynaklardan değil orijinal nüshası üzerinden hareketle hazırlamıştı.

Eserle ilgili ayrıntılı bilgi serveryayinlari.com adresinde yer alıyor.­

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close