İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak06:43 Güneş08:10 Öğle13:22 İkindi16:01 Akşam18:26 Yatsı19:49
Hava - Hava durumuYağmurlu 9°C Nem %76
Türkçe
12 Recep 1444 3 Şubat 2023 Cuma
Giriş Yap

Tam tahıllı gıdalar diyabet riskini azaltıyor

05.11.2021    |

Finlandiya'da yapılan bir araştırmaya göre günde en az 3, en fazla 6 porsiyon tam tahıllı gıda tüketmek, diyabet geliştirme riskini önemli ölçüde azaltıyor.

Diyabet, dünya üzerinde en sık görülen kronik rahatsızlıklardan biri. Türkiye’de yaklaşık 7 milyon yetişkin diyabet hastası bulunuyor. Bu sayı, toplam yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 15’ine denk geliyor. Dünya genelinde ise yaklaşık 400 milyon insanın diyabet hastası olduğu tahmin ediliyor.

Tip 2 Diyabet hastalığı, yüzde 80 oranında önlenebilen bir hastalık olarak gösteriliyor.

Araştırmacılar, tam tahıllı gıdaların diyabetle mücadelede önemli bir rol üstlendiği sonucuna vardı.

Diyabetle mücadelede günde en az 1 porsiyon tam tahıllı gıda tüketilmesi gerektiği belirtiliyor. Araştırmaya göre günlük tüketilen tam tahıllı gıda porsiyonu arttıkça diyabet geliştirme riski de azalıyor.

Uzmanlar, 3 porsiyon tam tahıllı gıda tüketmenin diyabetle mücadelede daha güçlü etki yaptığını vurgularken, 6 porsiyondan fazla tüketilmemesi konusunda uyarıyor.

Tahıl grubu; bulgur, yulaf, arpa çavdar, mısır gibi besinlerden oluşuyor.

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close